Máte to do hospody i sámošky daleko? Nechce vás manželka pouštět do občerstvovacího zařízení za vaším oblíbeným mokem? Žádný problém – uvařte si své vlastní pivo sami doma!

Ingredience aneb co budeme potřebovat

  • 0,6 kg ječmene
  • 16 l vody
  • 0,25 kg cukru
  • 3 dkg chmelu
  • 2 dkg lékořice
  • 10 dkg křížal
  • 5-6 dkg pivovarnických kvasnic

Poznámky k ingrediencím

Chmel doporučujeme nasbírat na chmelnicích samosběrem (pozor na hlídače!). Bezpečněji a snáze se dá sehnat na slavnostech piva a chmele nazývaných jako dočesné, například v Žatci. Pokud vás manželka nikam blízko k chmelným výskytům nepustí, nezoufejte – dá se totiž zakoupit i sušený v lékárnách.

Křížaly jsou obyčejná sušená jablka, udělejte jich klidně víc a zbytkem krmte děcka, aby vám neupíjeli vytvořený mok.

Pivovarnické kvasnice se dají sehnat v pivovarech nebo je můžete v hodně velké nouzi nahradit obyčejným droždím.

Vaření piva

Nejprve vytvoříme z ječmene takzvaný slad. Dobře ho umejeme a ještě mokrý ho přikrejeme navlhčenou utěrkou. Na tři dny ho dáme stranou a zatím pijeme předzásoby z lahváčů. Po třech dnech by měl být ječmen naklíčený – necháme ho dva dny v chladné místnosti uschnout a v mezičase obět koštujeme z lahváčů sériově vyráběné pivo, případně pošleme potomka potajmu do blízké hospůdky s půllitrem pod záminkou nutnosti vynášení odpadků.

Usušený slad oprančíme na pánvi. Čím déle pražíme, tím je pivo tmavší. Oprančený polotovar rozdrtíme (například pomocí elektrického robota – co má pořád jen sekat zeleninu), nasypeme do vody, přidáme cukr, chmel, lékořici a křížaly.

Vzniklou směs povaříme přibližně 2 hodiny a přecedíme přes plátno do větší nádoby, nejlépe hliněné. Necháme trochu vychladnout, přidáme kvasnice a umístíme do chladnější místnosti (ideální je pokojová teplota středověkého hradu). Denně pak chodíme kontrolovat, polykáme slyny a odstraňujeme vznikající pěnu. Asi po třech dnech můžeme pivo stáčet do lahví, ve které je dobré nechat ho tak týden odležet.

Pravidelné domácí vaření piva aneb kam až se dá také zajít, pokud to myslíte opravdu vážně

Upozornění

Portál Nezdravě.cz prohlašuje, že případnou přípravu domácího piva provádíte zcela na svou zodpovědnost a nezaručujeme jeho přínos ani pro zdraví ani pro nezdraví. Každopádně je ovšem jeho vaření zábava a doma mile překvapíte svou častou přítomností v kuchyni u sporáku (pokud ovšem hloupě neprozradíte, co to tam kuchtíte – v případě dotazů doporučujeme nezřetelně mumlat zaklínadla jako „Babica“ nebo „Kluci v akci“ či „chci být také gastrosexuál“).

Tvorba webových stránek: Webklient