Hamburger je jedním z nejoblíbenějších pokrmů na světě, a proto je logické, že existuje mnoho verzí příběhů o jeho vzniku. Některé jsou pravděpodobnější než jiné, ale žádná z nich nemá jednoznačný důkaz. Je také možné, že hamburger se objevil na více než jednom místě a na více než jednom čase, což by vysvětlovalo rozdílné verze příběhu.

Jedna verze říká, ze první známý hamburger byl podáván v New Yorku v roce 1834, kde byl prodáván na ulici jako rychlé jídlo pro pracující lidi. Tyto hamburgery byly původně vyráběny z hovězího nebo vepřového masa a podávané na rohlíku nebo krajíci chleba.

Jiná zase vzpomíná rok 1885 se v Sedgwick County v Kansasu, kde se objevil první stánek s hamburgery, jež byly nabízeny jako hlavní jídlo. Provozoval ho místní mladík Charlie Nagreen, s oblibou přezdívaný “Hamburger Charlie”. Podle pramenů zřejmě rozmačkal hovězí karbanátek mezi plátky chleba, aby se jeho zákazníci mohli procházet a jíst. První hamburger, tak jak ho známe z dnešních dob, byl v podstatě na světě.

Další verze příběhu o zrození ikonického plátku v žemli

Jedna z oblíbených historek vypráví, že v roce 1900 přišel zákazník do restaurace Louis’ Lunch v New Havenu ve státě Connecticut a požádal o něco, co by mohl jíst na cestách. Majitel restaurace Louis Lassen improvizoval a dal mu placičku z odřezků steaků mezi dvěma toasty. Zákazník dostal oběd s sebou a svět dostal sendvič s hamburgerem.

Pravdou je, že hamburger získal na popularitě po celých Spojených státech díky rozšíření automobilismu a rozvoji fast foodových řetězců. V roce 1921 byl otevřen první fast foodový řetězec s hamburgery, White Castle v Kansasu. Toto otevření pomohlo popularizovat hamburger jako rychlé jídlo a učinilo ho dostupným pro širší veřejnost. Od té doby se hamburger stal jedním z nejpopulárnějších fast foodů na světě a stal se neodmyslitelnou součástí kulturního dědictví mnoha zemí.

Stejně jako o historii se zákaznící přou i o to, kde mají nejlepší burger. Brno třeba hlasuje pro Bohunický Cajk. Bezkonkurenčně nejlepší restaurace v Brně Bohuních se specializuje nejen na hamburgery, ale i pizzy a další dobroty.

Tvorba webových stránek: Webklient