Uvedení nové značky vína Avaline od herečky Camerona Diaze a návrhářky Katherine Power, přineslo pojem „wellness víno”. Duo vinných podnikatelek tvrdí, že jejich nová veganská, ekologická vína jsou „plná přírodní dobroty a bez desítek nechtěných a zatajovaných aditiv“.

Je to chytrý marketing, který zapadá do moderního étosu. Ale stejně jako pochybné požadavky na zdraví, které uvádí značka životního stylu Goop od Gwyneth Paltrow, uvedení portfolia velkoobjemových, komerčně vyráběných vín pod rouškou „wellness“ pohodlně obchoduje s dezinformacemi vyskytujících se často kolem klasické prodkce tradčiních “nemódních” potravin a nápojů.

Dveře k tomu samozřejmě otevírá nedostatek transparentnosti v komerčním vinařství, které panuje nyní v podstatě na celém světě. Aniž by věděli o tom, jak značka X dělá právě to své víno, mohou kritici, jako je Diaz a Power, tvrdit, že ony jsou jiné a že komerční vína jsou plná zlověstných přísad a podivných konzervačních látek, které jsou pro vás ne-li smrtelné.

A 6,9 milionu stoupenců, kteří herečku na Instagramu sledují, tomu jednoduše věří… Vídí dvě dámy ve středním věku popíjející víno, které je plně jiné, je zdravé, wellness a eko a bio a vegan a raw a kdo ví co ještě…

Dokonce ani jiná eko vína nejsou ale těmito kritičkami ušetřena: „Jakékoli organické víno, které jsem kdy vyzkoušela, tak mu prostě chybí chuť a prostě není dobré.“ Faktem je, že nesčetné rodinné a butikové vinařství po celém světě usilují o výrobu vína s co nejmenší nadbytečnou manipulací. Nepřidávají kvasinky ani živiny, které napomáhají rychlé přeměně cukru na alkohol. Na rozdíl od Avaline, které je sériově vyráběné míchané víno ze španělského regionu Penedès, které musí být stabilní a musí nabízet konzistentní chuťový profil pro zákazníky v amerických maloobchodních prodejnách po celé zemi na základě průmyslových standardů. Ale pokud jde o víno nebo jakoukoli formu alkoholu, existuje zde zdokumentované riziko pro zdraví i při mírné konzumaci. To je nakonec největší rána rozbíjející aureolu čistého a bezpečného „wellnes“ vína.

Tvorba webových stránek: Webklient