Uprostřed rušného městského víru se nachází neobsazená zóna, kde se každodenně odehrává boj o přežití. Všichni ti, co se snaží zanechat na této planetě nějakou stopu, se ocitají v kolotoči, který by se dal shrnout jednou větou: snažíme se žít tak, abychom zůstali v rytmu a zároveň unikli nudě. Tento článek se zaměřuje na fascinující a trochu absurdní aspekty, které ovlivňují životy moderních yuppies, boomers a všech těch, kdo propadli životnímu stylu „carpe diem“ v našich betonových džunglích.
Rychlost vs. kvalita a další metody, které nám brání spát
Víte, že průměrný člověk v současnosti stráví na internetu více než šest hodin denně? To je přesně tolik času, který byste mohli strávit s lidmi iritujícími vás na rodinném obědě. Žijeme v éře, kdy online přítomnost jakoby determinovala naši hodnotu, což vede k tomu, že se z nás stávají virtuální postavy, které ve skutečnosti nemají co říct. Zatímco si možná myslíte, že vaše selfie z posledního brunchi ve fancy kavárně něco vyjadřuje, ve skutečnosti v něm chybí ten pravý důvtip, který může život obohatit.
Hodiny strávené na Instagramu a TikToku by mohly být přeměněny na něco stejně produktivního, ale minimálně o polovinu méně frustrujícího. I tak se nám přesto podařilo vybudovat kulturu, kde je důležité být stále v obraze. Díky tomu se kreativita transformuje v pouhý snobismus. Naštěstí stále existují lidé, kteří se nebojí zabalit do jídla, které vlastnoručně připravili, místo aby se uchýlili k dodávkovým bistrům. Tito jedinci se snaží žít rychleji, ale s obsahem.
Antikoncepce proti nudě: Osvojte si nekonvenční hobby
Městský život nás každý den motivuje k objevování nových zájmů. Ať už se jedná o florbal, paragliding nebo výuku němčiny, je přímo zázraky, kolik alternativ může člověk vymyslet, aby se vyhnul stagnaci ve svém osobním rozvoji. Některé trendy jsou natolik bizarní, že si říkáte, zda byl autor tohoto konceptu pod vlivem jakékoliv psychoaktivní látky. Vzpomeňme si například na slam poetry v parku, kde přímo pod modrou oblohou srší metafory o ztracených láskách a zbytečných existenčních krizích.
Také jsme svědky vzestupu různého typu kurzů, které slibují „vystoupení ze své komfortní zóny“. Lezení po horách s prknem na noze a pokusy o skalní lezení, to jde dnes ruku v ruce s očekáváním akčního videozáznamu na sociálních sítích. Co ale ve skutečnosti děláte? Sabotujete vlastní klid na úkor chvilkového adrenalinu a proslulého „lajku“ od někoho, kdo se zauzloval v hodnocení svých přátel na Tinderu. Ať už jste génius nebo blázen, odvážní lidé, co se snaží vystoupit ze stereotypů, jsou neustále fascinující.
Konec nevědomosti: Život po krizi středního věku
Možná máte tušení, že existuje něco jako krize středního věku, a v dnešní kultuře je obtížné ji přežít s grácií. Kdysi dávno byla tato fáze života výsadou lidí kolem čtyřicítky a dnes? Dnes se lehce může objevit i ve dvaceti. Znáte ten stav, kdy se váš facebookový feed promění v pohřební službu přátel, kteří se rozhodli „změnit svůj styl“ nebo se věnovat Obozovou osvětové hodně? Zkrátka, většina z nás si po třicítce uvědomí, že život je vlastně maraton, a ne sprint.
Dnešní moderní doba nás mne dojem, že musíme umět všechno – od vaření po meditaci. A to všechno často ve spěchu, bez jakéhokoliv přerušení. Proto je přímo osvěžující vidět lidi, kteří se čas od času rozhodnou nedělat nic a cítí se přitom skvěle. Nepotřebují věčně posílat statusy o svém nezávislém stylu, ale s respektem přežívají v chaosu, který náš život přináší. Takže příště, když se vám zdá, že postavit se na hlavu a sníst tři cheeseburgery najednou je to poslední, co musíte udělat, vzpomeňte si – nenávratné ztráty v tom nemáme vlastně jen my.