Žijeme v době, kdy se chlast stává synonymem pro debaty o smyslu života, přátelství, nebo prostě – o ničem. Ať už se scházíme v trendy barech nebo vychutnáváme kvasinkový mok z vlastního vybavení, jedno je jisté: sklenka alkoholu nás dokáže spojit víc než jakákoliv hlubokomyslná konverzace na téma smysl existence. Víte však, že váš oblíbený drink může mít i překvapivé vedlejší účinky? O tom si dnes popovídáme.
Podivuhodná historie drinků
Zajímavým faktem, který možná na vašem Instagramu nevidí, je, že prvotní důkazy o konzumaci alkoholu sahají až do doby kolem 7000 až 6000 let před naším letopočtem! Vědci objevili stopy fermentovaného nápoje ve starověkých čínských hliněných nádobách a podle všeho šlo o směs rýže, medu a ovoce. Naše milovaná whisky by měla tedy vzniknout v době, kdy si naši předkové ještě skutečně nedělali hlavu z toho, co se tak snadno pije. Nechť žijí mystické doby, kdy hady neměly okuliáky a muži byli muži.
V dnešní době už se chlastá většinou s úmyslem „zapomenout na problémy“. Vlastně si jen vzpomeňte na poslední rodinnou oslavu, kdy babička, místo aby nadávala na váš životní styl, si s vámi objednala drink. Vzniká tak nový specifický trend – mezigenerační souznění na bázi alkoholu! Kdo potřebuje psychoterapeuta, když může sdílet láhev s rodinou? Zatímco boomers vytahují z minulosti osvědčené recepty na koktejly, yuppies si se svými míchacími dovednostmi hrají na mixology mistry, a tak víno a whisky trůní na stole jak staré pravdy.
Alkohol jako filozofický nástroj
Ale zpátky k jádru věci – proč se spojení alkoholu a životních otázek stalo normou? Tato kombinace se zdá být naprosto logická. Když se naložíte na drink, proud vzpomínek, co všechno jste dřív dělali, vás naplní nostalgií. Totéž platí i pro emoce – smutek, veselí, zlomené srdce. Víme samozřejmě, že většina návodných slok písniček je o lásce nebo zklamání a s alkoholem se dá víc mluvit, než jsem schopen říct „no problemo“ po třetím drinku. Tady už se nejedná o slabost, ale o moudrost. Hlavně, když to všechno nahrává na stále populární hashtagy, jako jsou #CarpeDiem, #PijemeSpolu.
Alkohol, podobně jako dobrý vtip, umí uvolnit atmosféru. Setkávání s lidmi, kteří cítí totéž – buď chutě po životě, nebo po pěně z piva, dává pocit sounáležitosti. Kdo z nás by nechtěl sdílet radosti a strasti s ostatními, když je na stole krabice s láhvemi plnými „smíření“? Dovolte mi jednoznačně říct, že v dnešní uspěchané době je správná dávka chlastu jako očista duše. Ať už se jedná o setkání kamarádů, nebo úspěšné zvládnutí nedělního oběda s rodinou.
Není divu, že whisky zasahuje do tak mnoha aspektů našeho života. Od vítězství v pracovním projektu po netradiční proslovy na svatbách, zkuste přemýšlet o tom, co byste dělali bez této zázračné tekutiny. Možná byste se na chvíli zamysleli nad tím, jak jednoduché je, aby se kulturní návyky staly součástí našich každodenních rituálů. Přesto není zcela pravda, že je tradice chlastu naším nepřítelem. Spíše je to náš spojenec na cestě k obohacení života… pokud se to umí pití správně.
A teď si dejte sklenku a vzpomeňte na tu poslední akci, kde jste se bavili až do rána – tomuhle se říká umění prožít okamžik. Všichni víme, že život by měl probíhat jednou rukou – sklenicí v jedné a spousta vzpomínek v té druhé. Tak na zdraví!