Žijeme v době, kdy je peníze víc než kdy jindy těžké vydělat, ale přitom je umění je neutratit. Pokud se někde mluví o našem vztahu k financím, většinou to skončí u poradenského videa o investování do kryptoměn, které pak skončí jako jednorázová atrakce na YouTube. Skutečnost je taková, že peníze nemají vůli, ale my je doslova proháníme po svých účtech jako by to byly inflací zasažené kočky ve městě. O tom, jak se dostat do stavu duchovní svobody, zatímco máme peněženku plnou bankovek, se rozepíšu v následujících řádcích.
Bankovní účet, nebo rozpočet v cukrové vatě?
Mnozí z nás si pamatují doby, kdy peníze byly protipólem našich snů. Houpali jsme se na letech svých tužeb, zatímco jsme se snažili nenechat bankovní účet vybuchnout jako poprvé udělané vařené vejce. A co se stalo? S narůstajícím počtem platebních aplikací a online nákupů jsme se ocitli v bludném kruhu, kdy nás karty a aplikace lákají do víru nezávazného nakupování. „Jediný klik“ přitom znamená, že na konci měsíce jdeme na pokraj existenční krize, kdy se snažíme přemýšlet, zda si koupit levné bublinkové víno, nebo raději zadarmo stáhnout nějaký bankovní dar.
Doprava, vegetariánský burger, výlet do jurského parku – a tam přichází ten moment pravdy. Setkáte se s překvapivým faktem, který by si žádný uznávaný ekonom dovolil ignorovat. Podle studie zveřejněné v roce 2020, průměrný český muž utratí více za pivo a víno než za všechny své hobby dohromady. Odpověď na otázku „kolik peněz jste schopni utratit za zábavu“ najdete nejspíš na dně půllitru. Tenhle přístup je jistě originální, ale co s tím?
Odřezač bankovních lan a plutokratická revoluce
Jak se posunout od dodavatele obědů a piva k majiteli kryptoměnové burzy? Zapomeňte na cliché z přeplněných kanceláří a depresivních schůzek. Místo toho se soustřeďte na svůj vlastní „odřezač“ – vlastní systém, který nevyžaduje nervy na drancování a přitom nezanechává pocit ukřivděného svatého. Měla by to být jednoduchá, ale efektivní strategie, která vám umožní ustavit míru odměn a výdajů i s trochou legrace. Pamatujte na slovo „rezervní“, než se nazýváte „plukovníkem bankrotu“.
Miloš Forman kdysi říkal, že usmívat se při povinnosti je nejhorší nesmysl. Pak si ale vzpomínám na ty nezapomenutelné večery, kdy jsme si jen tak prostě vyšli s kamarády a utratili víc, než jsme měli na mysli. Proč by finance měly být jinak? Místo plánování rozpočtu s dutými pohledy zajděte do rána jak Luis Armstrong. Pochopte, že hospodská etiketa nezní „pij a utrácej“, ale „investuj a žij“. Je čas žít, mít prachy pod kontrolou a nebát se jich užívat.
Nenechte se odradit statistikami a názory, které vám říkají, že vhodné výdaje znamenají omezený život. Pokud se naučíte obratně tančit mezi bankovním klíčem a duší hledače zábavy, zjistíte, že finance nejsou vaším nevěrným partnerem, ale de facto vaším skvostným přítelem, který kdykoli pomůže zrealizovat vaše sny – třeba s jednou nehynoucí pravdou: Mít peníze a dobře je používat je umění samo o sobě, které by mělo být uměním v každém městě.