Není tajemstvím, že v hospodě či baru se potkáváme s různými nápoji, které proměňují obyčejné odpoledne na magické večery. Ale proč se vlastně hovoří o červeném víně jako o elixíru zdraví, zatímco vodka, náš oblíbenec ze šuplíku pro náročné noční království, je v očích mnohých jen synonymem pro kocovinu? Pojďme se podívat na to, jak tento alkoholický kult stvořil své mýty, a kdy je nejlepší čas rozmluvit se s lahví – bez ohledu na to, co je uvnitř.

Nápoj bohů nebo dvojsečná zbraň?

Červené víno se stává favoritem nejen na stolu elegantně oblečených foodies, ale i v nedělních brunchích u místních gastro guru. Podle studií se ukazuje, že v mírném množství může skutečně pomáhat v ochraně srdce a cév. Ale pozor, pánové, to „mírné množství“ se obvykle ukrývá za slovy jako „1 až 2 skleničky“. Dvakrát zalité „to se nepočítá“ se totiž mění na „kdo chce rohlíky do imigračního?“, a tím se pak počet antioxidačních polyfenolů mění v kocovinu od sushi baru po noční taxi.

Takže, než se rozhodnete jen tak mezi sklenkami prohodit, že dnešní večer je ideální na otvírání starých ročníků, zamyslete se o svých budoucích ránech. Praturya z tweeteru je sice náš hrdina dne, ale divil byste se, kolik skvělých hodin spánku se dá promeškat ve jménu „něco pod zub“. Alkohol je jako Romeo a Julie, skvěle se doplňuje, ale nikdy to nedopadne dobře, pokud jedním z nich je absint.

Další starý známý: vodka

Když se řekne vodka, mnohým krouží v hlavě noční ženy v bílé, které za výrazného potlesku shodily stromy v Moskvě. Historie vodky je plná romantiky a vzniku novodobých příběhů o přežití, avšak její zařazení do kulinářských umění tu moc zažité není. Ba právě naopak, většina z nás ji bere na milost především jako to, co umí zafungovat jako firestarter v pohádkové kombinaci s redbull drinkem, zatímco od chvíle, kdy se rozsvítí plápolající neon nad pódiem, tak nějak zapomínáme na reálné důsledky.

Ale fakt, který možná nevíte, je, že vodka, která má v sobě poměrně vysoký obsah alkoholu, by se neměla pít samostatně, pokud se chystáte na nějakou neformální akci, kde jsou většinou všichni v pohodlém dress kodu. Je to pití pro opravdové fajnšmekry, které se vyžaduje ve správném stylu. Představte si, že jedete napříč městem v krásném vozu, ale místo že abyste startovali, rozjet se, hrajete si s ovládáním klimatizace. Holky, které by jinak mávly rukou, to nebude místo, kde se setkáte s becher getrou.

Co se pít a jak se bavit

Ale kdo by se soustředil na srdce a cévy při vší té zábavě? Koneckonců, chlastáme pro radost a zapomínání, užíváme si chvíle, kdy se motáme ve městě jako vítr a hledáme novou inspiraci. Vinařství a palírny se točí a snoubí s našimi příběhy, a tak nakonec nezáleží, co pijeme, ale jak se cítíme. Dokonce i burčák z loňské sklizně může vyvolat nostalgické vzpomínky na letní romantiku, ať už s kempingovým sporákem nebo v ratanovém křesle u bazénu.

Jak slyšíte zvonit sklenice v ruce, ať už víno či vodka, je dobré přehodit úvahu. Možná, že příští pátek uvidíte v baru svého šéfa, při názoru, že jste se těšili, až oslavíte volno a možnost nedržet se jako cizí pán, který přiváží teplé jídlo přímo z mikrovlnky. S alkoholem na jazyku se přeci stírají hranice a my se měníme na umělce vlastního požitku. Tak si teď dejte skleničku a uvidíte, život je především o tom, umět se bavit.

Tvorba webových stránek: Webklient