Pokud si myslíte, že whisky je jen způsob, jak opít davy a zamaskovat tak životní frustrace, měl byste se zamyslet znovu. Toto zlato v lahvi, které má víc vrstev než vaše oblíbené tričko z vintage obchodu, přináší s sebou fascinující historii, kulturu a jakousi sofistikovanost, která snad ani nepatří do tohoto století. V dnešním článku se ponoříme do takřka mystického světa whisky a odhalíme, proč je pro yuppies a další pokrokové duše tak přitažlivá.

Klenot Skotska s duší a vývojem

Možná vás to překvapí, ale whisky má za sebou pozoruhodný příběh, který sahá až do 15. století. Ačkoliv není nikde přesně zapsáno, kdo to vymyslel, traduje se, že irští mniši jako první objevili kouzlo destilace. Místo k bohoslužbám a meditaci se najednou začali věnovat výrobě jakéhosi “elixíru života.” Čímž vlastně vykopali základy moderního světa alkoholické exaltace. Představte si to – svatí, bardové a zbytek dosti pochybných postav se sešli v klášteře s jednou ideou: “Jdem na to, ne?” A tak vznikla whisky, která se později stala nápojem nejenom mudrců, ale i mnoha vrcholných obchodníků a umělců.

Jak se whisky z klášterních kobek dostala na prestižní bary, tak se z ní stala doprovodná nota k tzv. “carpe diem” kultuře. Takže ať už se chystáte na business meeting, nebo spíš na páteční rozvržení denního stresu, sklenka kvalitní whisky je víc než jen liquid courage. Je to prohlášení: “Jsem tady a žiju naplno.” Je docela zajímavé, že pití whisky se nespojuje pouze s opojením, ale také s diskuzemi o životě, umění a dnes už samozřejmě i o kryptoměnách.

Umění degustace – víc než jen subjekty a víc než jen čich

Naučit se pít whisky je jako se učit milovat – neexistuje žádný univerzální návod a každý to dělá podle svého. Základní pravidlo? Žádné ledové kostky, ať už se snažíte vypadat cool. Místo “zahradního” ledu je nejlepší nechat whisky pár minut vychladnout na vzduchu. A pokud úplně nevíte, jak začít, doporučujeme hledat “cask strength” varianty, ale pozor, tady to s tíži kávy a humoru nemá nic společného. Tady máte dostatečně silnou palbu, kterou některé kanadské pálenky mohou jen závidět.

Ale co o whisky víte kromě toho, že chutná, jako by se do ní někdo ponořil do spohnutelného tatínkovského komfortu? Překvapivě, whisky má své půvaby i v gastronomii. Například, ochutnávací večeře s párováním různých bourbonů a steaků se stává hitovkou mezi moderními foodie komunitami. Pokud si někdy nevíte rady, stačí se podívat na karamelizované cibulky, bylo by škoda se na ně chvíli neusadit s dobrým mokem ve skle.

A teď tu sedíme a stále přemýšlíme, co bude s naší oblíbenou whisky díky klimatickým změnám. Skotské slunečné dny se stávají vzácností a pokud se nezachovají tradiční metody, možná jednoho dne zjistíme, že naše oblíbené láhve budou patřit jen do vzpomínek. Proto, milí yuppies, nebojte se si užít každou sklenku, která se zázrakem objevila na vaší barové polici. Protože kdo ví, co nám přinese zítřek?

Tvorba webových stránek: Webklient