Bavíme-li se o pití, většina z nás okamžitě vytáhne láhev něčeho, co se dá vykopat z lednice, nebo se rovnou vydá do nejbližšího podniku, aby naplnila svá městská srdce roztančenými kapkami. Víno, pivo, whisky, rum – ať už preferujete cokoliv, nikdo nemůže popřít, že za našimi oblíbenými drinky stojí fascinující příběhy. Dnes se blíže podíváme na to, proč se víno stává pro muže levnější variantou a jak to ovlivňuje naši kulturu pití.
Víno jako symbol elegancí nebo náš největší přítel?
V posledních letech se víno dostává zpět do popředí zájmu, a to nejen na společenských akcích, ale i v našich domácnostech. Zajímavým faktem je, že průměrný muž dnes utratí za víno méně než za pivo, což je pro naše žebříčky konzumní kultury překvapivé zjištění. Představte si ten okamžik, kdy v étosu chlastání přijde na scénu víno jako věrný komparzista verze, která nahradila napohled „levnější“ pivo. Je to totiž opravdový paradox – v praxi totiž mnozí z nás začínají volit víno jako variantu, kterou si rádi popíjí doma u Netflixu.
Nejspíš si teď říkáte, že s tím víc lidí neuděláte, že se pivo vždy vrátí na scénu. To ale není tak jisté! U onboardingového drinku po celém městě narazíte na více lidí se skleničkami než s plechovkami. A ruku na srdce – to víno a jeho rozmanité variace na nás mají vliv, a to nejenom jak se chováme, ale i jak se i oblékáme. Stačí se podívat na to, co nosíte na sobě, když jdete na party – jsou to světlé košile a elegantní blazer, nebo roztrhané džíny a triko s potiskem? Přiznejte si, že riadu luxusu.
Rituály kolem pití vína a jejich kouzlo
A teď, ať se máme rádi, musíme si přiznat, že víno prý vytváří rituály, které pivo moc nezaručuje. Máme tu neomezené množství sklenic, barvy, klasické kouření, a navrch pozorování, jak se víno tak krásně krouží a vychutnává. A co říkáte na to, že ochutnávání vína je vlastně cosi jako praxe mindfulness? Každý doušek probouzí naše smysly a přispívá k okamžitému štěstí, které dosáhneme jen těžko při popíjení levného „europaka“. Cítíte ten rozdíl? Tohle je přesně to, co nás víno učí – žít v přítomnosti, vnímat detaily a užívat si každý okamžik, což je přesně to, co yuppies, boomers a carpe diem lidi potřebují!
Takže co z toho vyplývá? Oba nápoje mají své místo na vrcholcích našich drinků a záškořácký tlak veřejnosti, který nás přesvědčuje o tom, co je správné a co ne, už není tak silný. Třeba se pravidelně potkají na stolech, zapsaní jako sousedé, a na konci dne vyhraje zdravý rozum. Možná i vaše víno se nyní lépe doplňuje s tím pánským stylem, který nám byl tak úzkostlivě vnucován.
Tak si připijme na správný balanc mezi pivem a vínem. Je to zábava, je to umění, a konečně to dává smysl ve světě, kde je pití vlastně také jakýmsi aktem rebelie. Oslavme chmelové návraty k vínu a nebát se říct – dnes se cítím jako král, i když se prostě už jen těším na další sklenku.