Příběh alkoholu je jako zamotaná série Netflixu – plný nečekaných zvratů, překvapení a samozřejmě osudových rozhodnutí. Dneska se podíváme na jednoho z nejslavnějších alkoholových protagonistů, jehož popularita strmě roste a nechává nás v každém baru toužit po další skleničce. Řeč je o vodce, tom přátelském duchu, který se nám vpašoval do životů a stal se nedílnou součástí večerního programu. Od ruských zasněžených pustin po trendy rooftop bary se tento bezbarvý nápoj dostal do našich sklenic a životních příběhů.
Vodka není jen nějaká bezduchá tekutina bez chuti. Naopak, její historie je tak bohatá, že by jí jeden zoufalý spisovatel mohl věnovat celý román – a ještě by z toho udělal bestseller. První zmínky o jejím výrobě se objevily už v 8. století ve slovanských zemích, ale to, co si dnes asi nikdo neuvědomuje, je, že existuje teorií, že vodka vznikla jako součást medicíny. Ano, doktor by vám možná zapsal lahvinku na kašel, zatímco byste si vychutnávali sklenku na břehu Nevy. Takže když někdo říká, že “pije na zdraví”, je možná o něco blíž pravdě, než si myslíme.
Od rusko-čínských obchodů po moderní barovou kulturu
Z pohledu historie je vodka jako nomád – cestovala po kontinentech, a kdyby uměla mluvit, určitě by měla co vyprávět. Do Evropy se dostala díky obchodníkům a poté se stala samozřejmou součástí umění smísit s limonádou, vodními melouny nebo dokonce s pepřem, čímž se vytvářely nápoje, které následně nehrály v barové scéně druhé housle, ale rovnou řvaly prim. To, co dělá tohle pití tak populárním, je především jeho schopnost se přizpůsobit. Kromě klasického Martini, o kterém se mluví v každém filmu, a Slivovice, která by mohla vyprávět příběhy o svém dětství v podhůří, existuje dnes víc než tisíc způsobů, jak ji podávat, a většinou s úsměvem.
Osobně miluji dny, kdy se kolem mě shromáždí pár přátel a máme se navzájem nutit k pití; je to jako kulturální výměna s vlastními nástroji, která skončí přiznáním: „Ano, já to ostatně dělám taky.“ Proto je vodka i svým způsobem revoluční. Na jedné straně vám může přinést uvolnění od každodenního stresu, na druhé straně se vedle ní některé příběhy zvrhávají do absurdna. Kdy jindy byste poslouchali, jak se váš přítel snaží dokázat, že jeho kočka rozumí lidem, zatímco se snaží dávat intelektuální rady o tom, jak udělat skvělý vodka soda?
Večírky, na které se nezapomíná, a na které bych raději zapomněl
Každý má v paměti večírek, kdy si naštval břišní svaly smíchem, a pak utrel slzu, když si oslepl od toho, jaké pití padlo na stůl. Vodka je synonymem adorace alkoholu, zejména mezi yuppies, kteří se snaží žít naplno, ale zároveň se touží bavit jako v nejlepší partě boomerů. I tak je každé sklenice záznamem úcty – k umění zotavit se z neúspěchu druhého dne, k foghornu po marném pokusu o úpravu vlastního života nad sklenkou. Všechny ty vzpomínky, které byste chtěli zapomenout, dělají z večírků záznamy, které se nedají přepsat.
Tak pojďte, přátelé. Klopněte, ať se barové světlo znovu ujme vlády. Vodka se sice ráda schovává za limonády a ovocnými šťávami, ale z minulosti víme, že její nebezpečná hra je stejně krásná jako úsměvy našich včetně vzpomínek, které si neseme do dalších párty. Není tajemstvím, že kvalitní lahev dělá svatbu z každého večírku, a tak se nebojte a objednejte si. Hlavně se bavte a nezapomeňte – life is too short to drink bad vodka!