Žijeme v přetechnizované době, kdy křičíme po luxusu, ale srdcem toužíme po volnosti. Na jednom konci máme vymazlené Bentley, na druhém levitující karavany s nápisem „Sbohem korporátní otroctví“. Jak teda balancovat mezi obrněním penězi a prchlivým duchovním naplněním? Tato otázka trápí každého, kdo si chce užít život naplno, a přitom nezapomínat na směsici dobových trendů, provázíce nás jako osobní kouč s dýmkou.

Penězi ke štěstí, nebo ke zkáze?

Můžeme si klást otázky jako „Kolik jsou peníze schopny přinést štěstí?“ a „Stojí mi za to investovat do zážitků více než do věcí?“. Zajímavostí je, že jeden psychologický výzkum naznačuje, že lidé s dostatkem peněz, kteří investují do zážitků, mají větší míru štěstí než ti, kteří si kupují značkové výrobky. Takže když parkuješ vedle Tesly, ale jsi sám jako pečená husa, možná by sis měl zamyslet, jestli tvé auto doopravdy promlouvá k tvé duši, nebo se jen zbytečně halíš do statusových symbolů.

Dnes lidé čím dál častěji objevují, že prožít víkendovou dovolenou na horách může být nakonec luxe za zlomek ceny, než investice do zdobných sametových pohovek, které sice krášlí obývák, ale zastaví se u tvé kamarádky na Instagramu. Zážitky se sdílí, vzpomínají a stačí jen pár dobrodružství na zalesněných stezkách, abys mohl nachytat ten správný vibe. Oproti tomu syntetický kus nábytku, i když se pyšní značkou „vytvořeno pro život“, ti k radosti příliš nepomůže.

Finanční dno jako nový start

Každý z nás zná historky o lidech, kteří z bankéřských křesel spadli na dno, aby se nakonec vztyčili jako bájný Fénix. Jakmile se naučíme, že peníze nejsou cílem, ale spíše prostředkem k dosažení skutečných zážitků, naše vnímání hodnoty se radikálně promění. V okamžiku, kdy místo odpoledne stráveného v kanceláři vyrazíš na místní koncert s přáteli, možná právě ten moment změní směr tvojí kariéry i života.

Úžasné je, jak se v dnešním světě plném technologií i konzumerismu stále najde prostor pro osvědčené metody jako couchsurfing, sdílené stravování a podobné vymoženosti. Snížení nákladů, zároveň ale skvélé vzpomínky. Kdo by si pomyslel, že udělat si víkendový výlet s palubními lístky v kapse a velkým výhledem na hory může být naprosto k nezaplacení? Místo honění se za hmotnými statky se raději vrhněte do víru dnes již notoricky známé „carpe diem“ filozofie, ať už se nacházíte kdekoli.

Přemýšlíš o tom, co je vlastně pro tebe důležitější? Udržet skvělý životní styl, nebo své vzpomínky? Neexistuje špatná odpověď, ale zamysli se třeba nad tím, jak si chceš pamatovat své šedé dny v kanceláři nebo své velehory v dešti. Ten pocit, kdy se šplháte na vrchol, totiž nemůže nahradit žádný luxusní byt. Buď si chytrý a pamatuj, že každé prožité dobrodružství tě může posunout o krok blíž k tomu, čemu skutečně rozumíš jako „štěstí“.

Tvorba webových stránek: Webklient