Žijeme ve světě, kde jsou peníze klíčem k téměř všemu. Ať už si dopřáváte drahé víno na rooftopu nebo ladíte low-budget výlet do Tater, vždycky se vkrádá otázka, jak efektivně spravovat své finance. Dnes se podíváme na to, jak se yuppies a boomers potýkají s touto evergreen dilemou. Proč je vlastnictví Ferrarri pro mladší generaci spíše než o stavu na účtu, o osobní svobodě? A co na to starší generace, která ví, co všechno se v životě s penězi dá zažít, a přesto raději šetří na důchod?
Proč je dnes vlastnictví populárnější než investování
Představte si, jak se vám rozvášněným tempem rozproudí krev v žilách, když vidíte novou limitku od vašeho oblíbeného designéra. Hlavou vám burácejí myšlenky: „Co je víc cool než Twitter, Instagram a lokalizované kurzy surfingu?“ No jasně, pořádný kousek na sebe. A najednou se z vašeho bankovního účtu stává zdroj frustrace, protože místo růstu hodnoty investujete do věcí, co vás akorát tak na Instagramu učiní hvězdou. Nový průzkum ukazuje, že až 70 % mileniálů by raději investovalo do zážitků než do hmotných statků. To je sice romantické, ale občas je dobré si připomenout, že ty nejúžasnější vzpomínky si nikdy nezahodíme (možná i to víno na stropě).
A co ti, kteří celou svou kariéru zasvětili práci a sporům? Starší generace se dívá na mladé s pohrdáním, zdánlivě ignorujíc, že když si ten houpající se yuppie ve svém Tesla oblékne prkno značky Gucci, vlastně se snaží žít v okamžiku. V jejich očích je to prostě neomluvitelné plýtvání. Starší generace ví, že investice do nemovitostí a akcií jsou sice fajn, ale kolik se toho dá zažít, když jenom makáte? Tak stát na zelené louce a dělat selfies, zatímco poklade ovnocení stoupají, to je prý pravá věc.
Peníze jako zdroj volnosti, nebo zátěže?
Zkotvěte vše dohromady a vznikne vám ten pomyslný chaos, ve kterém se yuppies cítí jako ryby ve vodě. Třeba 92 % lidí se domnívá, že peníze přinášejí štěstí, ale pouze 27 % z nich ve skutečnosti ví, jak je efektivně a rozumně investovat. Kdo by nechtěl mít svobodu užívat si života a zároveň myslet na budoucnost? Zatímco boomers sledují, jak jejich důchodové účty narůstají, mileniálové a generace Z zkoušejí najít rovnováhu mezi užíváním si a zajištěním budoucnosti. Velmi často však končí s prázdnou peněženkou a prázdnou duší, zatímco hledají odpovědi na otázky, které pokládají především sami sobě.
Jedním z překvapivých faktů je, že do konce roku 2023 se průměrný dluh mladých lidí v oblasti vzdělání dostane na astronomických 1,6 bilionu dolarů. Jak máte s takovou váhou na ramenou plánovat život „na plný plyn“? To je zátěž, na kterou zapomeňte, když do toho naservírujete víno s příchutí slávy a dobře placenou práci. Nastává tedy otázka: Jak se vyhnout těmto chaotickým neúspěchům a ohlédnout se za vzpomínkami, které mají hodnotu mnohem vyšší než zlato?
Rozhodnutí, která činíme dnes, nám mohou změnit život na neurčito. A proto se k těm zaručeně trudnomyslným oftalmologům 21. století snažím dozvědět – pokusme se udělat z dnešního svátku kávový rituál a pokusit se smířit s faktickým stavem. Protože co je lepší než se smát (a čímž to dostat do party) namísto pláče pro přepis na bankovním výpisu? Na konci dne je vidina peněz jen nástrojem – jak ale s ním, je otázkou, na kterou nikdo z nás nemá odpověď.