Myslíte si, že štěstí je čistě o lásce, zdraví a dobrém víně? Možná jste na omylu. V dnešním světě, kde se ceny denně vyhoupnou o dechberoucí částky a kde se bez hotovosti cítíte jako na poušti bez vody, se zdá, že prachy jsou klíčem k nejrůznějším radostem. Samozřejmě, peníze samy o sobě štěstí nekoupí, ale co kdybychom přistoupili na drzou tezi, že bez nich zažijete jen prázdné úsměvy a náhodné alegrie?

Záhadou a láskyplně nepraktickým se zdá být fakt, že Američané většinou věří, že víc zla, než dobře, udělaly právě peníze. Jenže v jedné studii se ukázalo, že štěstí stoupá s příjmem až k částce 75 000 dolarů ročně. Po této hranici už nemá příliš smyslu si lámat hlavu nad tím, kolik je dost, protože každý další dolar zřejmě zpříjemní žití spíše o nic než o nějaký zásadní posun. Nějaký skeptik by mohl říct, že je to dost směšně zní. Ale kdo nebyl v pokušení odhodit starosti a zaplatit za lepší večer?

Pátrání po příběhu 21. století

Žijeme hodně v paradoxní době, kde finance určují hodnotu našeho „skvělého“ existování. Vzpomeňte si na chvíle, kdy jste s partou vyrazili na večeři – stalo se vám někdy, že vám do talíře dovezli steak za cenu malého auta? Ale jestliže jste měli na účtu dostává pokryli jste strachy a užili si ji jako králové. Nikdo se nebude hádat o tom, že si občas dopřejeme i to, co jindy považujeme za luxus. Dobře víme, že humor v peněžence je stručně nevážený. Každý cent se počítá jako magická formule na rozšíření našich zážitků.

Nezapomeňte, že peníze také platí za zážitky a objevování. Bez přístupu k zeleným papírkům byste nebyli schopní prozkoumat husté ulice Tokia, pokoušet se o kvalitní digestif v Paříži nebo se procházet po plážích Mykonosu. A ačkoliv mohou existovat lidé nabízející alternativní životní styl „minimalismu“ či „freeganismu“, vesnice bez něj by se stala spíše mýtinou než odrazovým molem pro další dobrodružství. Takovým způsobem se život bez hotovosti může proměnit v živoření.

Peníze za zážitky, které formují naši duši

A teď si představte, že se dostáváte do situace, kdy nemáte snahu nebo možnost zaplatit si třeba dovolenou snů. Jak to potom vypadá, kdybyste zůstali doma a dlaň v ruce si to jen nechtěli sami propočítat? Když se už nevíte, co dělat, i nejlevnější filmy na Netflixu vám připadají pořád nudné. Samozřejměže skvělý večer se může proměnit v otřesnou nudu, pokud nemáte prachy na kvalitní zábavu. Peníze tedy rozhodně ovlivňují kvalitu životních zkušeností.

Pokud člověk skutečně kartami šikovně zachází, může se naučit, jak peníze ovlivňují mood, efektivitu a dokonce i mezilidské vztahy. Jen si uvědomte, že někoho pozvat na večeři a pak na účet kašlat, je ve skutečném světě téměř na hony vzdáleno romantice. Je možné, že si lidé tradují mýty o zdravých vztazích postavených na rovnosti, i přesto si nemyslíme, že náš životní styl bez společného účtu by byl úspěšný. Občas si ti přepychovější kluci určitě oči od pláče nedali.

Tak nebuďme naivní a nepasujme prachy na špatný epilog trendy životů. Zasněte se, nešetřete v tom, co vás dělá šťastnější. Možná, že by byl rozumný podnikatelský tah, abychom tenhle chytrý machr dosáhli přímo dneska. Na konci dne je to všechny o pocitech, úsměvech a zážitcích – a peníze tu hrají podstatnou roli. Koneckonců, co je lepší než vyplnit ten rozdíl mezi vaším účtem a nezapomenutelným večerem. Co byste za to dali, že?

Tvorba webových stránek: Webklient