Žijeme v době, kdy se každá koruna počítá, a finance už dávno nejsou jenom o spoření na vánoční dárky nebo o tom, jak se vyhnout pitevnímu stolu zvanému účetnictví. Všechny tyhle snadné prezentace už dávno přestaly platit, když se na scéně objevilo kryptoměnové hurá, a tak je na čase prozkoumat, co se vlastně děje s našimi prachy v této šílené době. Tohle téma není jen o tom, kolik máš na kontě, ale také o tom, kdo ti ty peníze udělal a co by na to řekla teta Maruška. A pokud si myslíš, že peníze jsou klíčem k úspěchu, počkej, až uslyšíš, co se ve světě financí dále skrývá.

Kryptoměny: Nová šílenost nebo zlatá příležitost?

Někteří z nás skočili do víru kryptoměn jako do nejnovější trendy restaurace s modrým avokádem. Co na tom, že jsi na ryze technické úrovni hrozný, hlavně že jsi na Instagramu sdílel fotku svého krypto-portfolia, které se nějakým zázrakem po týdnu propadlo na hodnotu obědové polévky. Zatímco chaotické trhy s digitálními mincemi přitahují nové investory stejně lehce jako magnety, víš, co je na tom nejzajímavější? Nějakých 10 % všech Bitcoinů je ztraceno, protože jejich majitelé zapomněli hesla. Omlouváme se, to změníš na pizzu, že?

Nebudeme si nic nalhávat. Na světě existuje víc zpackaných investic než v oblíbeném videu s kočkami. Navíc, kdo může říct, že mu nikdy neujel vlak na akciovém trhu? O pár týdnu později se dozvíme, že nějaký dravec s jménem Elon Musk vyšle pumpu do hodnoty nějakého dalšího shitcoinu a ty si jen otíráš slzy z úspěšné karanténní investice. Ano, investice je jako hrát ruskou ruletu, jen s víc výstřely. Peníze chovají svá tajemství jako roztomilá koťata a ty se jako spolehlivý kocour pokoušíš najít tu správnou cestu.

Jak moc blízko jsme už k univerzální základní mzdě?

O otázce univerzální základní mzdy se v posledních letech rozvinula značná diskuze, a pozor, není to jen další pochybný nápad od týpků, kteří nám přišli prodat hipsterský pšeničný chléb. Je to jeden z návrhů, který se dostal pod kůži i ekonomům, a to doslova. Když se okolo necháš unášet myšlenkami, co bys dělal se třemi tisíci měsíčně, zatímco jsi validní couch potato, najednou ti může dojít povzbudivý fakt, že bys možná mohl jít zpátky do normality a přestat žít na kreditkách.

Představ si, jak se na své další bezcílné prostěradlo s přezdívkou „životní mantra“ probouzíš, zatímco „pasy naruby“ zní celkem elegantně. S penězi, které ti nadějně padají do klína bez toho, abys musel sahat po mražené pizze nebo podomních nabídkách kyberkriminality, bys mohl třeba opět prozkoumat nepoznané končiny a ujistit se, že hospoda u Babičky se stala tvým druhým domovem.

Všichni jsme už jednou jeli na doraz

Finanční analfabety dnes ale nejsou jen sociálně slabšími, takže i ty se můžeš stát úspěšným start-upistou s vlastními airbnb v Mnichově a pomocí tabletů poskytuješ přednášky o tom, jak „úspěšně“ kombinuješ plnění snů s obyčejnou existencí. Co se ale stane, když ti nesouhlasné hlasy začnou šeptat do ucha, že všechno, co si naspoříš, zjistíš až za měsíc, jestli jsi v pohodě se vším tím chaos a bouří? Možná budeš muset zvážit, zda ti tvoje ambice přinesou vítězství, nebo jestli ti dají lekci, které se vůbec nehodláš učit.

Tak se vykašli na strachy a užívej si ten bláznivý chaos v prachách, protože zatímco my tu hodujeme na kaviáru a bublinkovém víně, život docela zábavně trumfuje veškeré naše plány. Finální otázka zní: Kolikrát jsi už přehazoval „jednoduché“ Slovensko a snažil se skrýt před tím, co děláš? Možná se tvé peníze chovají vtipněji, než si umíš představit. Ale víš co? Tak se dál směj, protože i ve financích platí, že smích je nejlepší rozpočet.

Tvorba webových stránek: Webklient