Alkohol. Slovo, které má své nezaměnitelné místo v české kultuře a které s sebou nese nespočet příběhů, legend a také samozřejmě skleniček plných lidové moudrosti a párty atmosféry. Takže si oblečte svůj nejlepší outfit a připravte se na příběhy, které se skrývají za každým douškem. Dnes se podíváme na to, jak se nápoje ovlivňují naše životy, vztahy a dokonce i samotnou kulturu, ve které žijeme.

Kdy oslavy začaly slavit samy sebe

Všichni to známe: přijde víkend, sklenka vína, nebo po težkém dni pivo s kamarády. Ale co kdybych vám řekl, že první zmínky o oslavách s alkoholickými nápoji sahají až do starověkých dob? Římané kladli důraz na časté hostiny, kde se podávalo víno, snad s nevyřčeným poselstvím, že čím více opilý, tím více přátel tu máte. Tím pádem si říkáte: „Jo, tak proto se mi s těmi lidmi tak dobře povídá!“ Málokdo ví, že víno jako takové bylo v antice dokonce občas považováno za prostředek k dosažení vyšších duchovních zážitků. Moderní yuppie ovšem vesměs preferuje spíše popíjení v atraktivních barech, než aby se vrhal na raně antické rituály.

Jak se však doba posunula, pohár vína se stal nejen symbolickou součástí společenského života, ale i jakousi platformou pro navazování a zkvalitňování sociálních vztahů. Ruku na srdce, kdo z nás si nevyčítá, že řekl něco „vtipného“ pod vlivem? Přátele si vybíráme nejen podle toho, jakou mají osobnost, ale také jaká je jejich „úroveň pití“. Je to podivné, ale v podstatě si tak nějak sobě blízké „kmeny“ utváříme.

Kult alkoholismu jako společenské fenomén

Naše moderní doba, vládnoucí umělými smíchy a hashtags, přinesla svérázný pohled na vnímání alkoholu. Sociální média nám ukázala, jak k uctívání pití přistupovat s lehkostí a přehnanou dávkou humoru. Tisíce slavných citátů a memeček se zakládají na tom, co si kdo o pivu nebo vínu myslí, přičemž kdekdo se snaží zapadnout do role „opilce s třídním přehledem“. Což nás vrací k myšlence, že alkohol samozřejmě nemůže chybět v žádném rámci pro moderního yuppie, který si potrpí na trendy a vtipy z domova.

Ale co se vlastně skrývá za touto bezstarostnou fasádou? Na jedno jediné pití se nazývá „gin and tonik“, nicméně vše, co je třeba, je sklenice, kamarád, a především smysl pro humor, než začneme čelit realitě. Neříkáme nic nového, když se o alkoholu spekuluje jako o droze, která pomáhá utéct před fakty každodenního života. Alespoň pro ty z nás, kdo si nechtějí neustále brát na ramena všechny starosti světa.

Úsměv i tragédie v jednom doušku

Přiznejme si to, pocity štěstí, smutku i dojímání jsme s alkoholem v ruce ochotni prožívat desetinásobně víc. Člověk, který si dá jednoho panáka, se rázem dokáže stát nejen „guru“ na vážná témata, ale také obratně se znesvářenou partičkou rozproudí cool atmosféru na ostatních. Je to paradoxní: čím víc jsme pod vlivem, tím víc chceme vyprávět o svých emocionálních zraněních a zároveň se houpeme v rytmu popových hitů. Kalby natolik, že by si i Freud poklepal na čelo. Zároveň, kdo z nás si v opilosti nepromítal své nostalgické vzpomínky jako pečené brambory na grillovačce?

V samotném jádru jde ale o jedno: alkohol nám umožňuje přehodit most mezi našimi touhami a realitou. Ať už jsme na rautu, v městském baru nebo na letním festivalu, naše sklenice je magickým artefaktem, který dokáže utvářet bondy mezi srdci, které by jinak zůstávaly ubité. Vždyť jsme tu, abychom žili, bavili se a vezli všechny starosti na vlnách našich drinků. A proč ne? Twilight znostalgií zahalená sklenka je tady jen pro nás, aby udělala tu prokletou magii.

Tvorba webových stránek: Webklient