Když se uprostřed městské džungle zastavíte na sklenku vína, možná máte v sobě ducha yuppieho, který na svém smartphonu plánuje další velkou akci. A nebo jste ten typ, co si vymění značkovou kávu za plastový hrníček s espresso shotem na rohu ulice, přičemž hrdě pronášíte moudra jako „Carpe diem“ do vzduchu plného smogu a hektického ruchu. V tomto článku se podíváme na to, jaký habitus se skrývá za našimi nápoji a proč je výběr pití vlastně něco víc než jen slepý konsensus či návyk.
Věděli jste, že chuť na konkrétní nápoj může odrážet vaši osobnost a postoj k životu? Podle odborníků je pití vína spojeno s bývalými umělci a intelektuály, zatímco ti, co holdují kávě, se vyznačují touhou po rychlosti a efektivitě. To je něco, co by mohl potvrdit kterékoli vrcholový manažer v symfonii s hektických konferencí na téma „Jak uspět na trhu“. Kdo by také nechtěl vypadat jako genius, když na každém rohu objednává latte za dvacet kaček, zatímco se celý den cpe pracovním adrenalinovým sajrajtem?
Odkud se berou naše nápojářské preferencí?
Myslím, že je čas trochu se rozpovídat o tom, jak moc ovlivňuje naše okolí naše návyky a ochotu zaměřit se na trendy. To, co pijeme, je totiž i společenským prohlášením. V baru většinou narazíte na trendy muže s craft pivem a jeho stylovou bradkou, který zjevně nejerýmuje s klasickým pivním drinkem svého otce. A i když pivní revoluce je fajn, ve skutečnosti je spíše pro city chlapce, jejichž hlavním úkolem je zdobit Instagram trendy drinky a fotkami z letního festivalu. Uznávaní muži si vědí rady se sklenicí v půlkilovém formátu, ale mají zvláštní vztah k legračním nápojem v malých šálcích.
Co se týče kafe, tady nastupuje celkem solidní rivalita mezi milovníky espresso a tradičními českými „turky“. Zatímco jeden typ kávomilců se snaží najít v hrníčku onu magickou esenci, druhý se spokojí se šálkem, ze kterého mu zbyde přístup k moderním technikám pivovarského umění. Pojďme si přiznat, že příprava skvělého espresa je úplně něco jiného než klasický český „očistec“. Pohár vína je pak už kapitola sama pro sebe – už jen ten rituál otevření láhve, to vrdý šumění a pak pozorování, jak se ústa spolužijících „gentlemanů“ začnou pomalu otvírat v tónech konverzace o životě a spoluprácích.
Jak se pít stává součástí identity
Jasně, každý máme svoji preferenci a mnohdy se podle toho i má rozhodnutí, co udělat se svým večerem. Ale co to říká o našem pohledu na svět? Možná, že ti, kteří pijí víno, se ve skrytu duše snaží být kousicek hlubší než jen ta povrchní interakce s kávovníkem na rohu. Vinaři tak mají možnost vytvářet své vlastní vize, zatímco příznivci kávy se drží na vlně zrychlení a modernizace. Pijeme víc než jen nápoje – utváříme svůj vlastní příběh, co si později vyprávíme na večírku.
Přitom pití není jen o alkoholu nebo kofeinu, ale také o zážitcích, které nás splétají do bizarního přediva našich životů. Společenské akce, kdy se přátelé scházejí, aby posílili své vazby, jsou tím klíčovým okamžikem, kdy se pití stává prostředkem sdílení a komunikace. Abyste na večeru nekyvli konverzačním bodům jako robot, budete potřebovat pořádného společníka, který dodá vašemu večeru šmrnc. Zvláště když se vedle vás usadí váš kolega, který by místo sklenky vína spíše přitáhnul lednici s pivem.
Nakonec nezapomeňte, že ať už si vybíráte red wine nebo cappuccino, je to vaší volbou, co osvěží vaši osobnost. Tak chytněte sklenici, šálek nebo plechovku a užívejte si každou minutu dne jako ta nejlepší kalorie, co existuje. Protože na konci dne nejde jen o pití, ale o to, jak žijete a co tím sdělujete světu.