Žijeme v době, kdy se peníze točí rychleji než vaše oblíbené DJ na párty. Každodenně se víc a víc dostáváme do kolotoče, kde vypadá, že pokud nemáme finance na kontě, jakoby jsme spadli do spodky společenského žebříčku. Ale ruku na srdce – kolikrát jste slyšeli o tom, jak se za vás snaží někdo jiný vybořit z nudného stereotypu? Odhadnout, s kým a kdy utratíte poslední korunu, by měl být spíše věda než pouze raný odhad. Pochopení peněžní psychologie se už stalo novým španělským ptáčkem pro všechny, co mají ambici být víc než průměrná ovce v davu.
Samozřejmě, že na to můžeme jít chytře
Znáte to, přátelé, neustálé počítání a přepočítávání. Možná naskenujete každý účtenku v aplikaci a snažíte se šetřit na večeři s vašimi kámoši, kdyby vám náhodou došly zásoby na pizzu. Tenhle styl života však vyžaduje nejen disciplínu, ale i dávku humoru. Podívejte se třeba na Mexiko, kde průměrný člověk utratí na benzín během roka 129 dolarů, zatímco u nás je to poslední dobou skoro trojnásobek. Ale kdo by to na soutokovou scénu městské zábavy střelil? Na západě vás naučí, že není nic vtipnějšího než šetřit na rybu, když máte hladové piraně hned vedle.
Víte, že šest vteřin je to, co průměrný člověk stráví vybíráním mincí z peněženky? To je dost na to, abyste stačili prožít vánoční stres ze shánění dárků. Místo abyste si užívali barevné hračky a prskavky na stromečku, hrajete si na mincovní bitvě v supermarketu. Tohle přece nemá logiku! Kdo by se chtěl trápit stresováním se nad pár drobnými, když venku svítí slunce a užívá si pořádného flámu? Snažte se užívat každý den naplno, a pak zjistíte, že peníze začnou mít v podstatě jinou hodnotu. Jsou to jen mince, nikoli zlato, které přesně vypovídá o vašem postavení ve společnosti!
Pohodlnost versus styl života
Existuje fundamentalní rozdíl mezi šetřením na penze a užíváním si života. Pořád dokola slyšíme, jak je důležité spořit na důchod, ale s kým bychom strávili ty důchodové roky, když si celý život šetříme, ale nikdy nepoznáme, jak chutná pravá „šéfkuchařská“ radost? Vztah mezi námi a penězi by měl být spíše jako tanec, než šachová partie. Zkusit si maximálně užít to, co máte, a nebát se riskovat? To je přece podstata „carpe diem“. Neříkám, abyste lítali kolem s kartou a vybírali boxerky s nálepkou Gucci, ale investice do zážitků a vzpomínek se určitě vyplatí.
Než si ale pustíte horní knoflík od košile a zaděláte si na víkendový únik, je dobré si uvědomit, že spoustu klíčových rozhodnutí se dělá sice s lehkostí, ale také s vážným pohledem do dvaceti let nazpět. Přestože se každé šetření velmi zdá být nudné, uvědomění o tom, co vlastně děláme, je silně osvěžující. Ať už vsadíte na „skromnost“ nebo „luxus“ jako životní styl, tohle je dopsané pro vás, yuppies s city jako k smrti upřímné, i pro nás, kteří hledáme humor v nesnázích.
Tak zapomeňte na to, jak starý je život na hypotékách a provozních nákladech. Je to jedině vaše volba. Užívejte si jízdu, ať už je ta cena na listu jakákoli! Dnes žijete, zítra utratíte, a jestliže se vám zítra rozsvítí žárovky na bankovním kontě, tak se aspoň budete moci smát a říct: „Bylo mi fajn, kamarádi!“.