Párty pokusy, víkendové výlety a luxusní večeře – žijeme v době, kdy si užívání života už nepamatuje na limitovanou edici. Všichni se snažíme naplnit své dny dobrodružstvími, které by hravě mohly konkurovat i hororovým filmům. A tak, zatímco si dáváme další skleničku na rozloučenou s penězi, ptáme se: je vůbec možné, aby nám šlo o víc než jen o rychlou zábavu? Dnes se ponoříme do otázky, zda naše peněženka není vlastně takovým malým gastronomickým rájem, kdo ví, jaký pokrm ji právě zláká po patnácté hodině.
Kdy peníze chtějí jíst
Peníze, to není jen obyčejný papír nebo digitální číslo. Je to organismus, který má své potřeby, touhy a – ruku na srdce – téměř své vlastní chutě. Zajímavý fakt, který vás nutí vzít si napravo od talíře ještě jednu skleničku, je ten, že čím více peněz máte, tím náročnější kritéria začnete uplatňovat na to, co vlastně konzumujete. Zatímco jedni se spokojí s instantními nudlemi, jiní nekoupí nic menšího než humra z Kambodži. Proč? Protože jakési kladivo na psychiku, které vám říká, že peníze = prestiž.
Z pohledu yuppie generace to znamená, že i když čekáme na zázrak v podobě životní výhry v loterii, stále více přikládáme důraz na to, co si dáme, ať už jde o sushi v nejlepším japonském podniku nebo burger, který hodláme rozmnožit pouze na fotkách Instagramu. A kdo z nás by nechtěl ukázat, že se strelil s kamarády do lokálního street foodu, který vypadá jako malikón z pohádky? Peníze si ale už teď vybírají, a proto je výhodně nakupujeme stejně, jako by nás čekaly za rohem na jiném místě.
Peníze a mindfulness – paradox nebo skutečnost?
Snad by se dalo říci, že rozlišování mezi kybernetickým bankovnictvím a realitou se těžko dělá. Ruku na srdce – občas přehodíme prachy tak rychle, až zapomeneme, kolik vlastně máme kdy v ruce. Když jsme v baru a plýtváme svou štědrostí ve formě drinků, jak rychle zapomínáme na dávno osvědčenou mantru „mějte peníze pod kontrolou“? S každým přípitkem se bohužel čím dál tím více stáváme otroky vlastního bezstarostného životního stylu. Jak nadávám kolegům, ať si dolévají za poslední mince, tak oni na oplátku pozvou sedmý koktejl, protože kdo by si s sebou bral starosti?
Samozřejmě, říká se, že peníze jsou jen nástroj. Ale co když se ukáže, že tohle je nástroj, se kterým jdeme ještě hlouběji do zábavy, která nás bude stát pozornost a možná i kousíček naší duše? V dnešním světě je všechno o požitku a snad máme i dobrou výmluvu si říct, že neexistují špatné volby – jen špatné peníze.
Přesto však, co nosíme ve svých peněženkách, dokáže zázraky. Protože jak šikovnými manipulátory se stáváme s naším cash-flow, dokážeme si zařídit vše od sneeze teď a tady po stažení na poslední chvíli – zda je vegan, gluten free nebo něco, co bychom se nedotkli ani nosným prstem.
Už nyní víte, že si můžete do limitované edice obědů přidat klidně pět pobídek – peníze na jídlo jsou prostě tak ušmudlané a skvělé. Takže si nezapomeňte užít všech vyžití, které si vaše peněženka může dovolit, ať už v jídle, pití či zábavě. A paměť má také svoje kouzlo – na budoucí výlety si vždy můžete vzít to nejlepší z minulosti, zatímco tělo musí spřádat plány ještě více extravagantních pokrmů. Peníze a radost – to je ta pravá alchymie pro nás, yuppies života.