Pokud si myslíte, že peníze jsou synonymem štěstí, možná se ukazujete jako zmatený jinoch na okraji městského parku. To, co dělá peníze opravdu zajímavými, je jejich schopnost přetvářet životy – a samozřejmě i osobnosti. Mladí yuppies v italských botách, co pálí mosty obvyklým kariérním směrem, se prolínají se staršími generacemi, které si na obědas výjimečně stříhnou v restauraci s michelinskou hvězdou. Co nás ale spojuje víc? Odpověď je prostá: prachy a touha po více.
Pohádka o penězích a jejich magii
Peníze mají schopnost ovlivnit chování, životní styl i hodnoty. Málokdo ví, že psychologické studie ukázaly, že lidé dokážou nabýt pocit, že jsou šťastní, když jejich bankovní účet vykazuje alespoň 75 tisíc dolarů ročně. Což je vážně zajímavé, protože to znamená, že pro střední třídu se hodnota peněz stává magickou hranicí, ke které vedou pomyslné dveře do světa, kde káva stojí víc než váš oběd před deseti lety. Měsíční plat na úrovni 5 tisíc, popupkolo na Instagramu, co vymyslel váš kamarád, a tři emoji v módní příspěvku dělají z vašeho života umělecký projekt, který levně nepořídíte.
A zatímco se mladá generace snaží zapadnout do kategorie „mrkvička na domácím smoothie“, staří „boomerové“ vzpomínají na časy, kdy šetření činilo zázraky. Sice si stěžují na dnešní nesmyslnou dobu, ale když si večer v klidu zapálí doutník a otevřou lahev vína, uvědomují si, že vlastně nebylo tak špatně. Těžko říct, jestli se smějí mladíkům v trendy košili, když se snaží přehodit „start-up“ svět, nebo zda si prostě pochvalují to své klidné přehodnocování. Vždyť klid, přátelé, je podceňovaný luxus.
Rozdělená psychika – rockové hvězdy versus nudní účetní
Jasné je, že peníze hrají zásadní roli ve vytváření pohodlné existence. Ve společnosti, kde se úspěch měří podle toho, jak velký máte vůz a kolik váčků s penězi jste schopni udržet na svém bankovním účtu, může časté utrácení vyvolat pocit svobody. Jenže právě tento bludný kruh a rychlé žití nás často přivádí do situací, kdy se místo zážitků nahromadí jen virtuální klondike. Tak je naším úkolem překvapit, rozesmát a pokud možno během jízdy jednou nohou v lepším světě.
Ale odpověď na otázku, jak naložit s penězi, je, jako byste se pokoušeli vytočit v telefonní budce – nevyhnutelné, ale zároveň ironické. Na jednu stranu žijeme v době, kdy peníze (alespoň ty, co vozíme s sebou) nejsou až tak podstatné. Člověk se raději okusí vzrušení z dobrodružství, než aby se stáhl do mizerného stereotypu, kdy se každý den točí lehce francký tribute kávu. Rozhodně to vypadá jako nezáviděníhodná pozice pro všechny nudné účetní, zaklesnuté u svých stolků s panenkou z papíru.
Takže, co si z toho všeho odnášíme? Odpověď zní, že peníze ani zdaleka nejsou tím, co nás dělá šťastnými. Je to kombinace zážitků, blízkosti k lidem a smysluplného životního stylu – a pak, samozřejmě, šmrnc a špetka nezdolného humoru, který dodává každé situaci atmosféru k popukání. V konečném důsledku jde o to, aby se z peněz nestaly špinavé hračky, ale váš klíč k neomezené svobodě a radosti. Možná je ten pravý čas na to, abyste otevřeli srdce a začali žít tak, jak byste ve svých nejdivočejších snech chtěli.