Žijeme v době, kdy jsou prachy king. Mladí yuppies se předhánějí v tom, kdo investuje víc, zatímco starší generace se snaží držet krok, zrovna tak, jako drží chlupaté svetry ze svých disco časů. Všichni toužíme po tom, abychom měli, co nejvíc, a ještě k tomu to uměli dobře utrácet. Seriály o bohatých a proslulých litují každou sekundu, kdy nejsou na pláži s kolektivem v bílých plavkách. Když se dostaneme až k tématu peněz, vyvstává otázka: co je vlastně dost? No a co znamená, pokud si ty prachy nenecháš utíkat mezi prsty?
Prachy jsou jako ženy
Systém, jakým fungují naše finance, je stále velkou neznámou. Možná jsi slyšel, že peníze jsou jako ženy – musíš je umět udržet v klidu a také je umět s nimi pohádat. Narazíš však na jednu maličkost: peníze nemají srdce. Když je nezačneš investovat správně, jakoby tě opustily bez slova. Z náhodného potkání v klubu, kde si na první pohled říkáš „potřebuji tě“, se ti může snadno stát, že skončíš v jakémsi nudném spojení s prázdnou peněženkou. Pokud o ně správně pečuješ, mohou ti poskytnout úžasné zážitky, jako třeba cestování po exotických destinacích, které si natáhneš na Instagram.
Překvapivý fakt na závěr: v Norsku dostávají muži měsíční příspěvek 26 tisíc korun, pokud se rozhodnou vzít si rodičovskou dovolenou. Snímek tvého životního stylu, kdy se ti doma válí špinavé ponožky a počítač se pokouší sám od sebe restartovat, tohle zrovna nepodporuje. Takže nám to dáva smysl, že ve světě, kde se s plešatými šéfy vyjednává o bonusech, je investice do času s rodinou paradoxně nejhustší investicí, kterou můžeš udělat.
Peníze nejsou problémy, ale možnosti
Když už mluvíme o času a rodičovské dovolené, filozofie „prachy na dvě věci“ se nám nedívá na obě strany. Česká legenda o Chodském slivovici a chruští venkováci, co umí znát nejlepší hospody, podtrhuje, že peníze jsou v podstatě prostředkem k udržení tvého dobra “v pohodě”. Co víc si přát než si občas vzít dovolenou, zbohatnout na zkušenostech a navíc si přivydělat šeptáním receptů na skvělé koktejly? Ten styl života se ti odrazí i na ceně piva a následně potažmo i na tvém účtu.
Život je jedno velké tržiště plné brusinek. Čím víc vidíš jednoho chlapa s drahým autem, tím víc ti ve tvé hlavě skáče otázka „Co to sakra dělá?“ Ber to tak: chceš-li být pánem svého osudu, měl bys mít prioritní přehled o svých financích. „Cash flow je pro mě jako okurkový salát,“ říká bolavý mozek, když po náročné noci s kamarády usedáš k počítači a přepočítáváš zbylé dollary.
Když se ti podaří najít ten magický balans mezi poleháváním u moře a bohatou peněženkou, můžeš být hrdý na to, jak své bohatství utváříš. Když pochopíš, že peníze ti mají dávat svobodu, nikoli starosti, začneš je vidět trochu jinak. Tvoje cíl se stane nikoli mít, ale být. Proto vzdej hold svůj duchu luxusu a užívej si života naplno, ať si můžeš se smíchem říkat: „Prachy, co si pod sebou nevytáhneš, to nejsou prachy.“