Když mluvíme o penězích, zní to jako téma špinavých vtipů a nudných večerů na radnici. Ale co kdybychom se podívali na to, jaká ta jejich role v našem životě fakticky je? Žijeme v době, kdy se slovo „financování“ stalo synonymem pro „já chci všechno.“ Což je na jednu stranu super, protože kdo by nechtěl jet na Maldives, položit si na pláž drink s malým deštníčkem a zažít, jak chutná štěstí? Na druhou stranu, tak nějak zapomínáme, že peníze jsou jen prostředkem k našim touhám, nikoli samotným cílem.

Peníze nás spojují, nebo rozdělují?

Je fascinující, jak se peníze chovají jako magnet na vztahy. Mnozí lidé se snaží připojit k těm s větším bankovním kontem, protože věří, že bohatství přináší štěstí. Ale na jakém základě? Společnost tradičně posuzuje úspěch skrze portfólio, ne skrze rajčata, co si pěstuješ na balkoně. Zajímavostí je, že podle studie Harvardovy univerzity více než 70 % šťastných lidí ani nemá vysoké příjmy. To je sice prostě nerdovská statistika, ale nestálo by za úvahu, jak moc našim životům vládne iluze peněz?

A teď si představ, že zarputile pracuješ, aby ses dostal k těm luxusním hodinkám, a ve skutečnosti jsou pro tvou spokojenost naprosto zbytečné. Neříkám, že je nemáš koupit, ale je to jako obtěžovat se koupit drahou láhev vína a poté točit s plastovým kelímkem. Finanční gramotnost tak sacharidově přetíženou populaci doslova nutí, aby hledala smysl v konzumaci, která je často spíše prázdná.

Investice do zážitků – zlatý klíč ke smyslu

Nyní je čas zvážit, co bychom s těmi penězi mohli vlastně dělat. Již dlouho se říká, že peníze jsou nejlepší, když je utrácíme za zážitky. A to je fakt – investice do zážitků nám dává neocenitelné vzpomínky a příběhy, které bychom večer při pivě mohli sdílet s přáteli. Zatímco vlastníme cennosti, jako jsou automobily nebo drahé kabáty, zážitky v nás zanechávají trvalé dojmy. To je důvod, proč se člověk dostává na skok do Kanady na sněhu, i když venku prší a je zima.

Jasně, zní to jako klišé a možná je to stereotypní fráze. Ale na tom není nic špatného. Každý by měl investovat do vlastního života jako do akcií a zamyslet se, co byl jeho poslední šťastný moment. Pokud v posledním roce tvoje jediné vzpomínky vedou na Instagram, dostal jsi se do precarious situace. O tom, co se nám líbí, si často tvoříme nadceněný obraz, kde jsme právoplatně v centru událostí. Je na čase se do toho investování vzdát a dostat se do reality s vědomím, že nic z toho nebylo za peníze, ale spíš za tvé pocity.

Tak co říkáte, pánové? Místo abyste každý týden mířili do banky pro další porci hotovosti, zvažte, jestli raději nevydáte svých skromných pár kaček na víkendový výlet, který obohatí vaše vzpomínky a přátelské pouto. A když už nic jiného, alespoň se na vás potom nikdo nebude dívat s obdivem, ale s úsměvem na tváři. Peníze by měly sloužit k tomu, abychom trávili čas na věcech, které máme rádi, ne abychom je alespoň na chvíli drželi v ruce jako nějakou finální výhru.

Tvorba webových stránek: Webklient