Chlast, to je slovo z pohádky pro dospělé. Ať už jste zapálený yuppie, co pije kávu na každém rohu, nebo zlatý boomer vzpomínající na „staré dobré časy“, když se po hospodách nechodilo s mobilem, ale s úsměvem, dnešní kafe se změní na „kapku“ a život začne být jedním velkým intoxikovaným dobrodružstvím. Proto jsme se rozhodli prozkoumat tuto fascinující substanci, která nás spojuje a zároveň dává prostor pro bolesti hlavy, bušení srdce a ten unikátní pocit, který nastává, když se probudíte s otázkou: „Kde to sakra jsem?“
Zjistíte, že alkohol má svá tajemství. Například, pivo má své kořeny hluboko v historkách starověkých civilizací. Starý Egypt dokonce používal pivo jako platidlo a ženy ho mohly vařit a prodávat s takovou úctou, že se jim dostávalo mnoha poct. Což je vlastně docela cool – logicky to znamená, že pokud byste se rozhodli být v minulosti závislí na chlastu, mohli byste si vydělat na živobytí, aniž byste se museli zabalit do obleku. Kdo ví, možná by dnešní startupy počítaly s velice originálním byznysem.
Soutěž o nejlepší drink, nebo jak oslnit na večírku
V době, kdy je každý pohár Instagramově chytrý, máme tendenci přehánět. Jak jinak oslnit dav na večírku, než tím, že se vytasíte s vlastním unikátním drinkem? Umění mixologie je dnes snadné jako vyplnit dotazník na Facebooku. Odvážní jedinci vymýšlejí nové kombinace chutí, které i tak zní jako ty estrádní názvy, co se objevují na kartách. Například něco jako „Zlatý Chlastatel“, což je vlastně gin s toničkem a špetkou limetky, jež skalní fanoušci pijí s obdivem a údivem zároveň. Nu ale, co já vím – já jsem tu jen na to, abych vypil, ne abych to vymýšlel.
A zapomeňte na nudné hrdiny s pivním pytlem, tady platí jiná pravidla. Klíčem k úspěchu je neotřelost. Uvidíte, že je také efektivní vymyslet drinky, které vypadají jako umělecká díla a chutnají jako samet. A pamatujte, některé kombinace už zažily svá zlatá léta. Což nás přivádí k tomu, že je dobré mít zdravý poměr kávy a alkoholu. Umíte si představit ten zrakkologický pohled na drink se studenou kávou, bourbonem a podávaným s horkou čokoládou? Nikdy se neodvažujte podceňovat experimenty.
Kocovina jako pokání aneb co si za to zaplatíte
Ale co se stane poté, co se ráno probudíte? Kocovina je téměř jako pokání, které vám připomíná, že veškerá ta alkoholem prošpikovaná euforie má svou cenu. Zjistí se, že to, co dáváte vašemu tělu, je mnohem víc než nepřišité otázky smyslu a gigglové výbuchy na tanečním parketu. Tělo zrušené po večírku vzpomíná na tu malou malinovou vodku jako na bytost, které byste radši zapomněli.
A tak se probouzíte do reality s nadějí, že konečně dáte čelem nějaké zdravé stravě, ale místo toho balíte jedny brambůrky za druhými, zatímco oči se vám pokoušejí odmyslet si vzpomínku na tu skvělou noc. Kdo by si pomyslel, že chlast může být takové drama? Ale pokud se na to podíváte z humorného úhlu, kocovina je v podstatě školou, kterou si morálně odpykáváte za jakousi neortodoxní revelaci vašeho vnitřního já.
Takže, až příště zvednete sklenici na přípitek, vzpomeňte si na náš malý pohled do světa alkoholu. Mějte na paměti nejen radosti na jazyku, ale i na cestě do reality, kde se říká, že co se spořádá vinařům, vrátí se suma sumárum s dodatečným ziskem ve formě „Těšte se, máte kocovinu.“ Tak šup šup, příště s mírou a s úsměvem, ať vás naštvané hlavy nemají co vrátit!