Peníze, ty magické papírky, co dokážou zázraky – nebo je alespoň lidé za zázraky považují. V metropoli, kde každé ráno vyběhnete do ulice, jež pulzuje životem, se peníze stávají nástrojem, který vám může otevřít mnohé dveře. Česká kotlinová realita ukazuje, že prachy nejsou jen o nakupování nových kabelek nebo honosných bavoráků, ale i o vtipných příbězích a absurdních situacích, které vám vyrazí dech. Ať už chtě nechtě, každodenní život v našem městě nabízí jiskřivé kombinace peněz a šílenství, které stojí za to prozkoumat.

Příběh jednoho zapomenutého bankéře

Zajímalo vás někdy, co se děje s bankovním úředníkem po tom, co skončí jeho pracovní doba? To, co se zdá jako šedivá realita, se v případě jednoho z nich změnilo v neuvěřitelnou extravaganci. Poté, co se rozhodl nabrat odvahu a vyměnit oblek za plavky, strávil víkend v nočním klubu jako DJ. Čtyřicetiletý matador bankovního sektoru, který měl na starosti milionové částky, nyní tančil na stolech s nápojem v ruce a úsměvem, který by mu mohl závidět kdejaký influencer. A víte co? Podařilo se mu vydělat spoustu peněz prodáváním vlastních mixtapeů na internetu. Kdo by to byl řekl, že v srdci korporátního světa může dřímot mladá duše, toužící po dobrodružství?

S každým dalším drinkem mu tleskali nejen mladí lidé, ale i lidé, kteří by za normálních okolností v bance posrali shrbení. Z pohledu na jeho Žižkovský bar se ukázalo, že jeho nová kariéra není jen o penězích. Je to o svobodě, které se vzdal, když se stal rozumným dospělým. Je to o pocitech, momenty štěstí, jež se člověku naskytují třeba i při tanci ve zlatých trenýrkách, které má na sobě i jeho běžný soused, když si vezme beru na dovolenou. Skoro by se dalo říci, že peníze nejsou všechno, nebo snad ano?

Investice do neortodoxního umění

V místních galeriích se objevuje nová vlna – investice do umění, které je tak nepochopitelné, že si musíte položit otázku, cože se to děje. Místní milovníci rizika začínají sázet na kousky, které by jejich prarodiče považovali za odpad. Člověk, který si kdysi pomyslel, že vysoké umění je něco pro staré pány s doutníkem, by teď posměšně kroutil hlavou, pokud by viděl, kolik se platí za autoportét z plechovky, kterou si na půdě našel ze 70. let. A co teď? Kdo s kým zahraje partii a na jakém umění? Což takhle pár tisíc za plakát s obličeji náhodně vybraných spolužáků z gymnázia? Je očividné, že být součástí trendy umělecké scény už není pro lidi, kteří preferují talíř plný knedlíků.

Umění, které se dříve sohalo na stěnách galerií, se nyní dostává na ulice, kde se jeho ceny zdají absurdní, ale přeci jen, prachy zůstávají prachy. Vztah k umění se mění, a s ním i hodnoty a priority dnešní generace. Zážitky jsou nyní ceněny více než hmotné objekty, což odráží duch doby, kde je čím dál víc o tom, co si vlastně užíváte – tedy alespoň do doby, než dorazí účet. Důležité je pro mnohé dokázat, že se natřeli do uměleckého spreje, přestože většina z těch děl skončila ve Středočeském depu.

A tak se život ve velkoměstě stává nejen honbou za penězi, ale i hledáním zážitků a projektů, které nám dají důvod k smíchu i přemýšlení. Každodenní realita, kdy se lidé snaží vyrovnat s absurditou bytí a překonat strach z neúspěchu, nám připomíná, že peníze možná hrají hlavní roli, ale šílenství a humor dělají naše životy barevnějšími. Proč se nezachovat ve svém malém světě kreativně, i když je to někdy jen o tom, jak si v IKEA vybrat správné regály pro vaše „investice“?

Tvorba webových stránek: Webklient