Život ve velkoměstě se mění na neustálou honbu za zážitky, trendy a autentickými momenty, které se dají sdílet na sociálních sítích. Žijeme v době, kdy každý vypadá jako influencer a vítězství nad gravitačními zákony dosaženými pomocí nejnovějšího objektivního skla už pomalu směřuje na olympiádu. Co se to vlastně děje s naší generací? Při pohledu na miliony selfie s jakýmsi nesrozumitelným pozadím se zdá, že už není čas na skutečné prožitky, ale pouze na čiré divadlo. Právě tento konflikt mezi autenticitou a performativitou se stal světem, v němž žijeme.
Jak se přetvořit v Insta-hvězdu bez tempíra
Překvapivý fakt: Průměrný američan stráví více než dvě hodiny denně na sociálních sítích! Místo toho, aby se šťastně prodíraly ulicemi, obdivovaly nové trendy a generovaly reálné pocity, se lidé snaží o dokonalé osvětlení pomocí mobilů. Důstojnost se stala vedlejším produktem naší touhy po okamžitém uznání. Ostatně, kdo by chtěl jít na konci dne domů bez třiceti “lajků” a soulconnections?
Města se transformují na arény, kde vítězství spočívá procházením se stylově oblečených ulic a sledováním nových módních vln, které jako gladiátorští bojovníci oslní každého kolemjdoucího. Například skandální kombinace sportovních bot a luxusního oblečení je aktuálně v kurzu – toť poselství pro každého, kdo si chce upevnit svou pozici ve společnosti. Vlastně je to docela zábavné, když si uvědomíme, že to, co nosíme, říká víc než tisíc slov.
Kafe, které vychází z emočních a fyzických potřeb
V dnešním městském světě prodejny kávy zpracovávají nejen naše touhy po kofeinu, ale i naší psychickou pohodu. Kdo by se hrdě nenechal zachytit se svým flat white, který vypadá dokonalé na Instagramu, a k tomu přihodit nějakou tu citaci z Ralpha Walda Emersona, aby to vypadalo, že na to máme ‘hlubší’ pohled na život? Odpovídáme na touhu po fashion, ačkoliv fakticky obvykle ve své kávě hledáme víc než jen stimulant. Je to forma terapie.
Podle nedávného výzkumu se ukázalo, že pití kávy je spojeno s vyššími úrovněmi štěstí – ano, čtete správně! Hlavně fakt, že chlapské duše v kávových hlavních městech v městské jakobínské době oslavují kávovou kulturu tak, jak to udělali už naši předci s pivem. Je to jasné, chlapi, zaměřme se na to, co je opravdu důležité – najít lokální kávu, ocenit její květinovou chuť a dožít se pocitu, že jsme se na chvíli odpojili od městské šílenosti.
Tak jak si užíváme chaos velkých měst, nezapomeňme, že nás to taky může poslouchat. Městský život je maskou, kterou nosíme, a za ní se skrývá dodnes platná potřeba lidského spojení a autentického prožitku. Jen se vykašleme na facelifting svých instantních životopisů a dovolme si ztratit se v reálném světě a krásném nepořádku, který nám život v městské džungli přináší.