Když jsme ještě před pár lety mluvili o městských džunglích, většina z nás si představila spíš kroužící autíčka, haldu stresu a honbu za penězi. Dnes ale můžeme pozorovat fascinující proměnu českých metropolí, kde se ze asfaltu stává ledovec – místa, kde dříve šuměly motory, teď probublávají potůčky a z pod betonových bloků vykukují keře. Jak se mění naše města a jak se v tom máme vyznat? Připravte se na jízdu, která vás zavede do hlubin urbanismu a přírody.

Příroda si vzala město zpět

Možná vás to překvapí, ale podle studií je v městských oblastech stále více zeleně. Zatímco v minulém století byla příroda vymýcena, dnes naopak zažívá malou renesanci. Přesně tak, z betonu, asfaltu a zjednodušeného construção se stávají palety pro nový život. Stačí se podívat na pražské parky, kde se kocouráci i krajeté šohajové večer procházejí pod korunami stromů v dávné euforii v patách. Tenhle zelený trend není pouze módním výstřelkem; přispívá i k lepšímu ovzduší a k naší psychické pohodě, takže se netřeba divit, že v těchto místech občas potkáte i hipstery, kteří si snaží nahnat body za ekologickou vyspělost.

Ale nechtějte slyšet jen o tom, jak se příroda snaží spasitelného města, protože i to má své stinné stránky. Nové zelené oázy přinášejí na různých místech i netušené problémy, jako je například zvyšující se počet holubů, kteří pijou kafe a pokukují po povalečích s donuty v ruce. Kdo by si pomyslel, že fešácké café na rohu může mít tak silného konkurenta? Takže městská džungle se vskutku mění, a výzvy, které sebou přináší, čekají venku za dveřmi.

Vylepšujeme zážitky a cvičíme pod tlakem

Jmenuje se to městský wellness, ale pravda je, že ne každý z nás si vyšel do parku s cílem se zrelaxovat. V rámci snahy vypadat jako moderní Homo Sapiens, teď běháme okolo nádrží s vodou, zatímco cvičenci na józe na trávníku se snaží ignorovat chybějící harmonii mezi městem a přírodou. Člověk se občas zahledí do zrcadla a říká si: „Proč pořád běhám jako blázen a snažím se zachránit sebe sama, když příroda samotná je pod tlakem našeho stresu?“

Město se proměnilo v obří wellness zařízení, kde si teď každý snaží přihřát svou polívčičku na úkor ostatních. Zamysleli jste se někdy nad tím, v čem spočívá ironie? Přitom v podstatě přeskakujeme z jedné neurózy do druhé, bere nás málo co a uprostřed všech těch trávníků zůstáváme hučet s frustrací. „Dej mi drink a budu happy!“ je mantra na každé oslavě, ale co se stane, když si budeme užívat bez fast foodů a frenetického padení z jedné akce na druhou?

Zajímavé je, že v poslední době se objevují nové „eco-friendly“ miesta, kde nás příroda vítá jako ztraceného príbuzného. Skoro by se dalo říct, že vznikají nová „ekologická ghetto“. Na jeden z takových míst jsem narazil, a řeknu vám, že atmosféra byla přímo elektrizující. Všude okolo běhali lidé, kteří v sobě měli víc zápalu než včelí úl a prostě jsme si toho všichni rádi užívali.

To vše vytváří zábavný recept na budoucnost moderního muže. Městská džungle nás učí, že i když se zdá naše civilizace křehká, v sobě pořád ukrývá příležitosti. Můžeme objímat nový styl lifestyle, odkud se koukají na oblaka jen muži a ženy se zarostlými bradami a rozcuchanými vlasy. Objevujeme, že mnoho z tradičních hodnot se může spojit s moderními trendy. Být stylově neformální prostě čím dál víc má smysl. I my jsme součástí příběhu, takže neváhejte a užívejte každý moment urbanistického divadla, ať ve svém pohodlném mokasínu, nebo barefootu.

Tvorba webových stránek: Webklient