Současný svět financí je plný paradoxů a překvapení. Zatímco někteří šťastlivci se koupou v luxusu a volí extravagantní auto jako způsob, jak se prezentovat, jiní se snaží přežít od výplaty k výplatě s pocitem, že jim prachy proletí mezi prsty jako podivné hmyz. Ačkoli se zdá, že peníze jsou tématem, které se dá brát s vážností, v našich životech mnohdy spíše hrají roli vtipného parťáka, který občas umí dost zcloumat s naším psychickým zdravím.

Pravdou je, že několik studií zjistilo, že peníze mají schopnost měnit nejen chování lidí, ale také jejich vnímání světa. Vědci prokázali, že lidé, kteří vydělávají nadprůměrné mzdy, se častěji cítí osamělí, přičemž pravda je taková, že si nemohou koupit opravdové přátele. Vypadá to, že s rostoucími bankovními zůstatky se naší schopnosti užívat si běžných životních radostí vytrácí kouzlo. Takže co by nám hloubavý yuppie s wifi připojením na duši mohl říct o investicích do vnímání štěstí?

Krev, pot a modré bankovky

Během mých let v mediálním průmyslu, kde jsem se mezi šálky kávy a nočními schůzkami setkal s různými podnikatelskými typy, jsem si uvědomil, že v kapitalismu je klíčová jedna věc – umění vydělávat a zároveň neutratit. Dobrý business a smysl pro profit přicházejí ruku v ruce s uměním chytit příležitost, když se na obzoru blýská. Kdo by ale řekl, že skvělý marketingový tah může zahrnovat také zvukové vlny? Znáte to, nekupujte si drahé letenky, když můžete letět na křídlech vaší oblíbené kapely… v parku, na pláži, zkrátka kdekoli. Představte si svěží vzduch a slunce na tváři – no majoritní část hypotečních poradců to tak zase moc nedělá.

A co zábava? Jak se vůči penězům postavit v prostředí, kde je často důležitější pěkný Instagram feed než tento papírový kousek s obličejem nějakého prezidenta? Snad nejtěžším úkolem pro každého, kdo žije naplno, je trefit se do kategorie „jak užít peníze s rozumem“. Člověk se může vrhnout do zájmového sportu, jako je surfing nebo skákání s padákem, což je v podstatě investice do adrenalinu, místo aby se potil nad reporty o cenách akcií. Omlouvám se, ale proč se stresovat daněmi, když existují jízdenky na skvělé festivaly a ochutnávky whisky?

Proč je důležité vyrovnávání s realitou

Podívejte se na tohle: štěstí a s ním spojená kreativita nejsou v bankovním učetnictví, nýbrž v opravdových zážitcích. Srdce nebuší rychleji jen při pohledu na účetní zprávu, ale spíš když se snažíte přistát na jedné noze v beach baru, zatímco vám kůže zalévá slunce. Někdy se stačí zeptat sám sebe: „Co si vlastně chci od života odnést?” a peníze přestávají hrát prim. Klidně můžete jet na výlet do Toskánska nebo se naučit vařit „true Italian pasta“ a zkusit kvantum věcí bez toho, abyste museli vyloženě propracovávat každý cent jako urputný IRS agent.

Kdo by si pomyslel, že ve světě, který se točí na osách důležitosti materiálních statků, je nakonec klíčem ke štěstí někde jinde? Mít rozum, promyslet si, do čeho investujete, a nikdy nezapomenout na osobní pohodu. Zkusme se na chvíli oprostit od zbytečných ambicí a změnit náš vztah k prachům. A proč nevyzkoušet pracovat na sobě? Nebo investovat do vlastního růstu, namísto rozjídání v luxusních restauracích? Můžete tak odhalit mnohonásobné bohatství, které přesahuje fyzické aspekty. Peníze sice mluví, ale s námi komunikuje něco mnohem důležitějšího – naše duše.

Tvorba webových stránek: Webklient