Představte si tu situaci. Sedíte na retro křesle ve vaší obývací pokoji, zatímco venku brzy ráno svítí slunce a vy se nahrabáváte v dalších a dalších příbězích o tom, jak jiní lidé žijí naplno, zatímco vy přemýšlíte, jestli je opravdu rozumné si každý víkend užívat jako by zítra mělo nastat apokalyptické finále. O tom je dnešní článek. Jak se z hesla „Carpe diem“ stalo motto pro ty, kteří se rozhodli žít naplno, ale možná až příliš.
Když se podíváme do historie, mnozí si pamatují, že „užívej dne“ je ve skutečnosti citát z Římského pušky Horatia, ale co by o tom mohl znát moderní yuppie, že? Dnes to zní spíše jako výmluva pro to, proč jste včera projeli víkend a nyní se vyjídáte z bankovního vkladu jako nějaký naplněný hippies v pruhovaných ponožkách. Přitom si stačí uvědomit, že užívat si život neznamená ztratit kontrolu nad svými financemi a zdravím.
Jak se to s tímto „carpe diem“ vlastně má?
V posledních letech se roztrhl pytel s influencery, kteří své životy prezentují jako nekonečné dobrodružství. Takhle se skrze Instagram a TikTok sype hustá nádhera nočních klubů, extravagantních dovolených a impulsivních nákupů typických pro lidi, kteří údajně žijí „naplno“. Ale kde je ta hranice mezi užíváním si života a zbankrotováním ve jménu hezkého selfíčka? Zajímavé je, že studie říkají, že přehnané užívání si může vést k frustraci ve chvílích, kdy si uvědomíme, že nejen že naše bankovní konto trpí, ale i naše duševní zdraví. Místo euforie přichází úzkost z poslední koupě lákavého „šmejda“, který je tak trendy… do příštího týdne.
Věděli jste, že podle psychologických výzkumů lidé, kteří se často přehnaně rozmazlují, mají o 40 % vyšší pravděpodobnost, že se budou cítit nešťastní než ti, kteří si vedou vyváženější život? Hladina serotoninu v těle přece nepotřebuje luxusní dovolenou, ale kvalitní socializaci a rozumné rozhodování. Vypadá to, že místo toho, abychom žili v klidu a harmonii, honíme se za dočasnými požitky, které nám nakonec častěji přinesou bolestivý finanční kocoviny.
FOMO vs. HMO – strach ze zmeškání nebo hledání dávání smyslu?
FOMO, tedy strach ze zmeškání, se tak stal úhlavním nepřítelem zdravých rozhodnutí. Kdo by si nechtěl zablbnout na party, při níž se popíjejí drahé koktejly? Jenže ruku na srdce, na co vám je večírek, kde se kecá o ničem? Pro mě je podstatou užívání si života spíš sdílení kvalitního času s kamarády, než posedávání u baru, kde se ve vzduchu vznáší nezdravě načichlé ovzduší. Takže co takhle zkusit HMO, hledání dávání smyslu, na místo HMO – „Hele, mně je to fuk“? Tímto přechodem může vzniknout jakási duševní rovnováha.
Jasně, že občas si dáme pardon na trochu přešlapu, ale vyhýbat se naší odpovědnosti je prostě v dnešní době poblázněný. Místo bất hýbeme se podle trendů a snažíme se stále žít na maximálním adrenalinu, což nás nakonec jen dožene do stavu „jak tohle přežiju?“ S cílem příjemného zážitku a uvědomění si, jak si skutečně vážíme svého času, by pro nás raději měli platit pravidla jako v hře života – balance is key.
Takže až příště přemýšlíte o tom, zda si objednat drahou útratu na jídlo nebo šetřit na něco, co vás nadchne, zvažte, co vám ve skutečnosti přinese opravdovou radost. Kdo ví, třeba vám následující den přinese více zážitků, než by jednorázový večírek s krysím jídlem mohl přinést. Nakonec, i když se cítíte jako král, může být vaše koruna vskutku značně odřena, což jen podtrhuje meze toho, co považujete za „skvělé“.