Žijeme v časech, kdy každý vzduch se zdá být dražší než prasečí ucho. A to nejen v supermarketech, ale i v našem každodenním životě. Zajímá vás, kolik takový “styl” genu porušuje vaši peněženku? Dnes se zaměříme na to, jak jsme se stali oběťmi moderního životního stylu, který si v 21. století žádá poplatky nejen za jídlo, ale i za vzduch, co dýcháme. Sice nechceme být pesimisté, ale z docházejících peněz má člověk skutečně žaludek na život.
Za co všechno platíme?
Představte si situaci — sedíte v trendy kávovém obchodu, vychutnáváte si latte s extra protsi, nasloucháte slabikování lidí, kteří s vámi sdílejí to samé prokletí. Ale co se stane, když vám číšník přinese účet s neuvěřitelně zbožštěným číslem? Zrovna teď má váš úsměv tendenci smrtelně vyblednout. Možná tušíte, že vaše peněženka se netěší na tenhle holocaust. Víte, že podle některých studií se 60 % městských obyvatel cítí ve stresu z toho, že nedosahují požadavků na „cool“ život, který je krutě spojený s obrovskými výdaji. Ano, vezmeme si kávu a zaplatíme za krásu. Ale co zbytek?
Jak je možné, že za pár let existence fincalistického životního stylu jsme se dostali do bodu, kdy je normální platit ohromné částky za sevření v takzvaném “luxusním” prostředí? Abyste se zorientovali v tomto absurdním systému, stačí se podívat na nabídku „byznys“ menu, kde ceny za nic neříkající jídlo překračují meze normality. Zatímco plní stejné jídlo v malém stánku zabírá roli nezapomenutelného pořízení, konečně naše naplněná chladnička plná hladu se kroutí k obraně. Tak skončíme u „jasnějších“ možností investice, jako jsou NFT a kryptoměny, které i s jednou mincí naučí vaši peněženku nečekaně tleskat.
Úroveň prokletí a dobrodružství
Jsme si vědomi toho, že každý den je novým dobrodružstvím, ve kterém se naši „chill“ společníci snaží dostat k úspěchu. Ale móda startuje na obzoru dokonce i v oblastech, které nás dříve bavily. Chytré telefony, prazoskopické sluchátka, které slouží jako stylistické doplňky. Nejnovější model za cenu malého auta může totiž pozměnit vůbec vnímání světa. Jakožto fanoušci „instantního uspokojení“ si prostě nemůžeme pomoci—čím absurdnější, tím lepší. Ale kolik ze všech těchto technických “vychytávek” skutečně naplní naše osamělé noci?
Kromě toho, co máme a co nosíme, je to samozřejmě o tom, JAK se prezentujeme světu. Věčný závod na Instagramu vám vlastně ještě více přidává na vráskách, což může být na jednu stranu vzrušující, ale zároveň rozbourává vaše nervy. Nezapomínejte na to, že několik prázdných obalů v koši nestačí k nalezení štěstí, jak si může myslet kdekdo. A když už mluvíme o štěstí, víte, že se na ně můžete podívat zas trochu jinak, pokud za každou desátou consumista hračku přidáte malý kus svých článků do socialního experimentu? Je to však sice populární most ke štěstí, ale nakonec platba za estetiku není tím pravým směrem.
Snímek zkreslené reality se začne prohlubovat s každou souvislou chvilkou mávnutím ruky. Když se nonšalantně přesvědčujete, že celé vaše já spočívá v dotykovém displeji, je jasné, že frustrace narůstá. Za všechno platíte a pořád se vyžaduje více; tak co s tím? Konec konců, o čemž už kdysi mluvil Churchill: “Pokud se endgame říká kolapsu peněženky, já bych pokračoval.” Těžko říct, zda toto poselství vedlo k inspiraci pro další generace mileniálů nebo k masovému vyhlazení.
Jak pokračujeme dál s očekáváním, že náš životní styl zůstane v rozporu s cenami, bude skvělé fungovat jako rebelové. Ignorujme bezduché trendy, které obklopují naše obýváky jako neviditelné poklady. Hlavní je užívat si chaos a však neusnout na vavřínech, protože v dnešní době se spousta „cool“ druhů žije v bublině. Tak zvedněte číše a vypněte tohle šílenství alespoň na chvíli!