V dnešní hyperrychlé době se zdá, že víkend trávený v pyžamu a s pizzou v ruce je spíš znakem lenosti než vrcholným uměním. Ale co když vám řeknu, že víkendové lenošení může být vysoce sofistikovanou záležitostí, která v sobě skrývá hluboké filozofické rifty a psychologickou hodnotu? Ano, vítejte do světa moderního filozofa, který se rozhodl prozkoumat estetiku vypnutého budíku a šumící ledničky.
Umění lenošení ve víru bolesti konkurence
Zatímco se po internetu šíří hesla typu „Získej víc, než čekáš“, my, šťastní haranti, se stahujeme do svých pohodlných křesel s pocitem da capo. Dobrou zprávou je, že americká studie odhalila, že ti, kdo častěji vyhledávají lenošení, mají nižší riziko srdečních onemocnění. Takže, milí yuppies a boomers, když si příště dopřejete ten zasloužený víkend v péřovém povlaku na gauči, myslete na to jako na investici do zdraví. Tady je příležitost opřít se o moudrost našich babiček – jak by také říkaly, „co je po práci, to se špatně chystá.“
Teď ale, pojďme se dostat k jádru věci. Lenošení má svou magii a především tím ostře kontrastuje s touto tvrdou dobou, v níž se naši mileníálští přátelé snaží stihnout všechno – od Instagramového postu s kávou po maraton na Netflixu. Kde je paradox? Co když právě to „nicnedělání“ je to nejlepší, co můžeme pro svou psychiku udělat? Kdo by to byl řekl, že nahodit nohy na stůl vlastně znamená udržet si duševně stabilní a sebevědomý život?
Lenošení jako styl života
Nedávno jsem slyšel příběh o jednom chlápkovi, který strávil víkend bez jediného lidského kontaktu. Jen on, jeho oblíbená hra a dvě plechovky piva. Na konci tohohle statečného podniku prý zažil transcendenci a pronesl, že “pravý smysl života spočívá v tom, že si dopřejete čas na nicnedělání, které vám přejde na neurčito.” V té chvíli jsem mu chtěl poslat byteček s pár emojis, ale pak jsem si uvědomil, že povrchní pocity nikam nevedou. V životě je důležité najít rovnováhu mezi aktivitou a odpočinkem.
S geniálním vynálezem, kterým je teď TikTok, je zajímavé sledovat, jak lidé stále více oslavují „home office“ a „lenošení“. Instagram se stal manifestem pro všechny ty nevnímavé pekelné scény a skvostná zklamání, když se trendy z radosti, jako „katastrofální soboty“, dostaly do módy. No jasně, víc lidí dává přednost ucelenému balíčku chlastu v obývacím pokoji, než aby se trmáceli po večírcích, takže se vůbec nedivím.
Takže, co se jasně ukazuje? Na vině je svět, který nás nutí být efektivní, ve všech aspektech – a my tak alespoň odhalujeme skutečné umění. Proto je spolupráce mezi lenošením a naší duševní pohodou jako lákavý kuřecí burrito v nádherném, měkkém tortillě. Být v klidu, zvážit to a pak se smát na hlouposti tohle léto – to je to, co nám sype srdce do té pyžamové pohody, kterou potřebujeme jako sůl.
Ať už se ponoříte do sveta neděli odpoledne nebo si vystavíte online galerii svého víkendového “nic” alespoň jednou za čas, pravdou zůstává, že umění nicnedělání je nedocenitelnou komoditou. Kdo ví, možná bude s časem obohaceno a znásobeno jakýmsi překvapujícím efektem na naše zdraví, duši a hromady věcí po ruce. Je na čase začít oslavovat víkendové poflakování jako cennou tradici – vyzdvihněme kulturní hodnotu lenošení, byť v pátek večer.