Káva, nápoj, který nás ráno zažene k životu, během odpoledne nás nakopne a večer nejednoho z nás připraví o spánek. Tato černá tekutina má během historie své místo v srdci mnoha kultur. Od obřadů, které smrdí pokorou, až po moderní kavárenskou kulturu, z níž si časem udělala rozmařilou bohyni. Pojďme se podívat, co vlastně káva znamená pro dnešní yuppies, boomery a všechny carpe diem duše, které užívání života berou především skrze kávovou inhalaci.

Kávové šílenství v moderní kultuře

Pro většinu z nás je ranní šálek kávy klíčem k přežití. A to nejen ve smyslu fyzickém, ale i psychologickém. V posledních dvaceti letech se káva změnila z obyčejného, spíše kvantitativního pití na exklusivní zážitek, kdy vám barista s rozmělněnými bicepsy a tetováním na rukou vyrobí latte art, která je často umělecky vyspělejší než mnohé výstavy současného umění. Tohle lehce umělecké pojetí a rituál konzumace kávy dává prostor sebereflexi a mystice, dostáváme se však do pasti společenského tlaku, že bez kvalitní kávy se nikdo nepočítá. Od momentu, kdy v našem hrdle s brnění kovových hrníčků cítíme poslední kapku, víme, že jsme znovu naživu.

Jenže víte, že káva má také neuvěřitelnou historii? První kávová zrna byla objevena v 15. století v Etiopii, a to prý díky kozám, které po pozření plodů bláznily jako na rave párty. Tohle faktické šílenství vyburcovalo v regionu zájem a káva se rozšířila do Arábie, kde její konzumace získala noblesní nádech. V Evropě si lidé brzy zvykli na to, že jakmile se do chaty nahrne nějaký ten kávový poklad, zvedne se i nálada družstva. Bez kaváren bychom si dnes asi těžko dokázali představit biologickou produkci drůbeže v podobě setkání a networkingových událostí.

Od hrníčku k neochvějnému životnímu stylu

Vyskočili jsme na kávový vlak, ale není moc jasné, kam to vlastně směřuje. Před nějakým časem si lidé vystačili s instantním produktem, který měl nahradit chuť bujné přírody. Dnes stojí fronty před specialty coffeebarami, kde se za šálek ochotně platí víc než za menší auto. Kávový svět se roztrhnul na tisíc malých částí, každý segment dělá v očích mnohých nesmiřitelné zločiny proti sobě samým. Mnozí se s oblibou vyhledávají podle provozoven, které vedou kávově zaškolení baristé, a berou to jak jinak než se sebevědomím na úrovni rockových hvězd. Na každém rohu se vznáší aroma a grungy subkultury z nového milénia ve snaze podmanit si poslední zbytky vaší duše.

S přibývajícími trendy se pomalu stává káva i ke svým nevyhnutelným extrémům. Kde neexistuje frappuccino, tak ta naše káva je bez mléka, bez cukru, a samozřejmě, espresso si neobjednáte prostě tak, chcete vypít nezaměnitelnost tradiční přípravy. Chcete dostat ten nejlepší šleh a zážitek, který vám dá na moment pocit, že teď to teprve začíná, že jste konečně na správné cestě. V takovémto okruhu je snazší si udržet jakousi iluzi elitářství a odlišit se od šedé masy.

Život s kávou je zajímavý, ale stále míněný jako dostupná varianta euforie pro všechny. Kdo někdy nalepil jazyk na kávu a pak mu spadly oči do křesla, ví své. Tady se rozhodujeme, zda budeme nadále sedět na vlně střízlivého rozjímání, nebo se vrhneme do bouří, které přinášejí nové nápady a ambice. Věříme, že náš šálek je navíc i ohništěm náboženství, které nás spojuje, a stejně tak nabízí kouzlo každodenního objevování. S každým vypitým hrníčkem se posouváme blíž k našemu dvoumetrovému snu o budování něčeho skvělého, ať už je to kávový bar nebo vlastní imperium.

Tvorba webových stránek: Webklient