Kdo z nás by si dokázal představit hustý život ve městě bez šálku voňavé kávy? Ta zlatavá tekutina, co zasvětila naše rána do víru energií, je víc než jen nápojem, je kulturním fenoménem, který nás provází od prvního tahu po ránu až do závěrečného odpoledního kafíčka s přáteli. V tomto článku si posvítíme na to, jak z obyčejného kofeinového nápoje vznikla celosvětová mánie, jež pojí generace a vyplňuje naše Instagram feedy. A také, co na to všechno říká naše peněženka.

Jaká je vaše oblíbená káva? Espresso? Americano? Nejsme si jisti, zda nás víc fascinuje šálek s názvem, který zní jako kulinářský kvíz, nebo schopnost odhodit zbytečný čas ve frontě před kávovarem, zatímco se jiní pokoušejí ulovit svojí ranní dávku jitření. Kde se vzala taková popularita a jak se káva dostala na vrchol potravinového řetězce? Zajímavostí je, že toto malebné klíčové zrno, které je dnes nedílnou součástí našich životů, bylo původně konzumováno v Etiopii ve formě směsi zrna, másla a sůl, což v dnešním slangu zní spíš jako alternativní energetický snack, než jako skvost na kávovém stole.

Káva jako zbraň na přežití

V dnešní neúprosné společnosti, kde čas znamená peníze a hlad je skutečný, se káva stává naším lepším já. Je to náš spojenec v boji proti únavě a pacingu městské džungle. Žijeme v době, kdy se celý náš den často měří podle bezradného vyhledávání poslední kapky kofeinu. Co se ale nestane, když to vše přeháníme? Městská káva, které se dostalo příliš velkého množství umění za skupinových sítí, se opravdu stává naší každodenní drogou, na níž jsme finančně závislí. Je to paradoxní situace, kdy nás něco, co nás má povzbudit, taky dokáže šikanovat.

Dokonce i muži, ačkoliv se tváří, že mají situaci pod kontrolou, se mnohdy ocitnou v depresích z neustálé honby za nejlepšími kávovými zrny. Aby se jim to podařilo, někteří z nich dokonce vyrazí do exotických zemí, kde se pěstuje ta nejlepší arabika. Místní kultury se snaží prodávat kávu jako statusový symbol, přičemž příprava šálku se stává téměř magickým rituálem. Je to obrovské, když se nad tím zamyslíme. U některých z nás jsme se ale reálně stali otroky naší vlastní závislosti.

Nová éra kávové kultury

Hlavní městská kavárna se proměnila v místo, kde se očekává, že si uživatelé vytvoří svou vlastní identitu. Avšak nezaměňuje se toto propojení s kávou s jakýmisi divnými rituály? Kdyby byla naše káva víc než jen chuť? Skoro jako by to mělo význam, což nás vede k zamyšlení, proč vlastně hledáme útěchu tam, kde bychom to nejméně čekali. Kalorie se mění v okamžité uspokojení a fráze „když máš kávu, máš všechno!“ začínají nabývat větší váhy než jsme kdy plánovali.

Nesnesitelný vzrůst popularity takzvaných „speciality coffee“ znamená jednu zásadní věc: kávové baristy si kluci i holky neberou jen na doma, ale mnohdy je chápou jako cool společníka do baru. Chytře uvařený šálek se stal součástí naší identifikace v městské subkultuře. Kdo by řekl, že káva bude mít takovou moc v městském každodenním životě? Je třeba se zamyslet nad jedním otázkou – změní někdy káva náš pohled na svět, nebo se v ní jednoduše ztratíme? Odpověď nám asi nikdo neřekne. Jednoduše to už nezjistíme, dokud si nezaplatíme další kávu… a pak další.

Tvorba webových stránek: Webklient