Kdo by si pomyslel, že tak obyčejná věc jako káva, která z většiny povzbuzuje naše ospalé duše, by se mohla proměnit v kultovní záležitost? Tak pojďme společně nahrnout to, co je proslušně voňavé a horké, do šálků našich životů. K tomu, co se děje na našich espresso placích, se častokrát přidává snobství a umění jen tak si užívat. Ať už jsi yuppie, co si v práci hraje na byznysmena, nebo boomer, co pamatuje, jak to vypadalo bez Wi-Fi, pojďme se ponořit do této kávové odysey.

Káva jako první láska, bez které neumíme žít

Naše společnost miluje kávu jako drogu – chceme ji mít ráno, v poledne, ale třeba i u večeře. Je to pozvánka k setkání, při které se člověk poflakuje s přáteli, ať už na terase nebo v útulné kavárně. Během doby, kdy se káva stala běžným drinkem, přibrali jsme i její vlastnosti, jako je kreativita či osvobození mysli. No a co teprve, když víte, že podle jedné studie se v městských oblastech nachází průměrně 30 kaváren na kilometr čtvereční? Není divu, že místo piva a vína dnes panuje nadvláda kávového království.

Jak to vlastně začalo? Kafe se v naší kultuře objevilo už před staletími. Víte, že dokonce i takový známý spisovatel Honoré de Balzac byl odhodlaný pít až 50 šálků denně? Nejspíš kvůli tomu, že si vymyšlené postavy potřebovaly pořád někam sednout a diskutovat o životě. Tím pádem se dokonce káva stala synonymem pro produktivitu. Dnes si její milovníci potrpí na instantním přístupu k naplno zaplněnému espresso univerzu.

Káva dává sílu, ale i chudákům lichotí

Pěstovní chaos kolem kávy naznačuje, že tento nápoj má i temnou stránku. Vypadají-li sedláci, co ji sbírají, jako by se zrovna probudili z noční můry, neznamená to, že by šlo o špatný produkt. Právě naopak – konečně se ukázalo, že i při pití kávy na zdejší úrovni to má své výhody. Obecně se ví, že kávová zrna jsou vydlážděná nadějí a slibem dobrého rána. Naše zelené zlato je často spojeno s bojem za spravedlivé obchodování – tak aspoň víme, že za tím, co si denně dáváme, někdo neustále zápasí.

Na podnikatelské scéně vzniká spousta nových značek, které staví na etických normách. Mnozí lidé touží po autentickém zážitku, a tak vznikají podniky, které zajišťují spravedlivé obchodování. Místa, kde se podává káva, pak přítomným zaručují, že investicí do odpovědného nakupování je možná záchrana i pro někoho jiného. Takové kávové epopeje se prolínají s naším každodenním životem s podtextem: „Kdo posílá kávu, ten dává sílu, aby se oslavy Života daly snášet!“

Káva jako hostitel, ale ve finále přestává mít vtip

Někteří z nás však zapomínají, že káva není jen nápoj, ale i umění. Dnes se zdá, že za hrneček kvalitní kávy zaplatíme víc, než za snídani pro celou rodinu. Ale i to je v dnešním světě samozřejmé. Hlavně jedinci, co chtějí být „pánem času“, naivně házejí všechny běžné potíže do šálků, jako by to bylo lék na chmurou zatíženou pandémií. Café kultura se tak stává nejen byznysem, ale i neúprosnou soutěží o popularitu a všechno, co tomu může napomoci.

Káva je skutečně unikátní. Zároveň potřebujeme, aby nás povzbuzovala, jak to, abychom nezapomínali na svoji osobnost. Tyto zlaté doušky nás baví a motivují, avšak neměli bychom je brát jako magickou pilulku. V životě je spíše duševní vyrovnanost důležitá, ne to, kolik šálků denně vypijete. Káva je zpomalení dříve pospíchajícího světa. Tak si ji vychutnejte, smíchejte a zkombinujte s dobrými lidmi, ať víte, že tenhle nápoj s námi zůstane ještě dlouho, i když zamaneme některé šálky do kávové pasty.

Tvorba webových stránek: Webklient