Když se řekne whisky, většina z nás si vybaví uvolněnou atmosféru, syrové muže s vousy, jak si dopřávají sklenku pod širým nebem, nebo elegantní dámy, které se s jemně olivovým tónem snaží tvářit sofistikovaně. Ale co když vám řeknu, že tento nóbl nápoj měl původně úplně jinou funkci? Oslavme dnešní článek vašich nejoblíbenějších vlhkých večerů a odhalme tajemství, jak se bourbon stal symbolem elit, zatímco gin a vodka okusily smutný osud drinků z taxíku.

Whisky a její nečekaný začátek

Věděli jste, že whisky měla na svém začátku pověst levného, hanebného pití, které se až tak nehodilo do společenských kruhů? Když skotský mnich začal experimentovat s destilací v 15. století, nejspíše neměl v úmyslu vytvořit ohromující nápoj, jenž se dostane na stoly v těch nejlepších restauracích po celém světě. Spíše šlo o snahu vytvořit něco, co by pomohlo zahnat zimu a zahřát srdce v temných klášterních chodbách. Od té doby uplynulo pár století, whisky se transformovala na jeden z nejluxusnějších alkoholických nápojů, a tak se stala oblíbeným společníkem u Shakespeary a Dostojovskými, aniž by se musela nutit do krysího úkrytu hypsterských barů.

Také si mnozí z nás myslí, že whisky se produkuje pouze ve Skotsku. Ale pravda je, že její výroba má své kořeny napříč celým světem. Od Ameriky po Japonsko, každý kout světa má svůj vlastní twist na to, co by whisky měla být. Japonsko například v posledních letech značně zaujalo globální trh a nabízí lahve, které jsou tak komplikované, až se někdy cítíte lépe, když si na něho nalijete běžný rum. Jak vypít lahev, může občas připomínat boj s přírodními živly – máte v úmyslu pokusit se rozluštit tajemství skotských, japonských a amerických destilérů, nebo se jen chcete dostat do nálady na „karbanátky s bramborovým pyré“?

Whisky jako společenský fenomén

Nepopiratelný kouzlo whisky spočívá v tom, že dokáže spojovat lidi napříč generacemi. Zatímco jste se včera večer bavili s kámošem ze střední nad vzpomínkami na ujeté časy, který právě objevil svoji vášeň pro bourbon, s taťkou, jenž na to šel s oblíbeným skockem, muži obvykle dodávají whisky na vážnost, která je k smíchu. Jsou to vlastně elegantní lidé, kteří se snaží skrýt své vlastní nejistoty v lahvicích. Ale co si budeme říkat, jen hádání, kdo se z nás stane someliérem, je naprosto nerealistické, i když skrz sklenku to pak vypadá, jako že víme, co děláme.

Ať už tedy vyzkoušíte klasický Old Fashioned nebo experimentujete s novými trendy ako je whisky s jablečným ciderem, jisté je, že se žádná návštěva nikdy neobejde bez plánování, co ochutnat, a debaty, zda je lepší skotská, irská, nebo bourbon. Jde o kulturu, která spojila zcela rozdílné národy přes sklenice a neštěstí při pokusu ochutnat „to nejlepší na trhu“ – někdy skončíte s něčím, co by mělo zůstat na polici jako mumie ze 70. let.

Zalijte si sklenku, vezměte si se na výlet mezi generacemi, a zkrátka si užijte ten absurdní rituál pití. Whisky si pamatuje, že žijeme v chaotickém světě, kde kolikrát vzpomínky ze zlatých časů říkají víc než slova. Tak se nebojte vyhrnout rukávy, ať už jste yuppie, boomer, nebo carpe diem akční typ. Hlavně nezapomeňte – ať už se rozhodnete pro whisky nebo jinou pochoutku, nakonec nás spojuje jedna věc: láska k tomu všemu tekutému a voňavému v našich sklenicích.

Tvorba webových stránek: Webklient