Peníze. Kdo by si pomyslel, že by se z nich jednou mohla stát mánie, moderní fetiš, na který nedáme dopustit? V našem světě, kde každé ráno začínáme sledováním bzučících notifikací na telefonu, se peníze staly nejen symbolem úspěchu, ale také měřítkem životní spokojenosti. V tomhle článku se podíváme na to, jak jsme se dostali do této absurdní reality, co to o nás vypovídá a jak s tím žít, abychom neskončili na psychiatrii.
Když se řekne “prachy”, většině z vás naskočí vizuální obraz bankovek, auto s otevřenou střechou a víno nalející se po okraj sklenice. Faktem je, že podle posledních statistik se více než polovina populace financuje prostřednictvím “easy cash” aplikací. Ano, slyšíte správně, místo aby se lidé zamysleli nad vysněnou finanční stabilitou, raději se vrhnou do hlubin digitálního bláznění. Je to jako byste šli na degustaci vín a místo vína pili řídké šampaňské z plechovky.
Prachy jako životní styl
Je jasné, že lidská touha po penězích není novinkou. Kdo by však čekal, že se vyvinou v něco jako módní doplněk? Hlavním trendy zbožím dneška je status bohatství, který v posledních letech vyrazil na vrchol. Ovšem pozor, to, co vám Instagram namlouvá, že je pravá životní spokojenost, je ve skutečnosti marshmallowe, které se příliš snadno spálí. Zatímco bohatí se hádají o to, kdo má lepší auta, my ostatní se bezhlavě snažíme dostihnout je na jejich závodním okruhu.
Na co se tedy soustředit? Všichni máme na paměti klasického pracovního ducha: “Chceš mít víc peněz? Tak na sobě pracuj.” Ale víte co? Peníze nejsou všechno. V tomhle šíleném světe případně skončíte snažící se prodat svojí duši ve snaze dostat se ke stolu, kde se řeší, zda bude nová řada oblíbeného seriálu. Minimálně vám díky ní občas popadne záchvat smíchu.
Peníze a náš psychický stav
Ironií je, že lidé, kteří mají peníze, často paradoxně trpí nízkým sebevědomím či úzkostmi. Možná je to důsledek neustálého stresu, jenž provází honbu za penězi: “Mám dost? Co když zítra zbankrotuji?” A zbytek populace? Někdy si zalže do peřin s flaškou vína a snaží se najít klid ve světě, který je doslova řízen papírovými cinkry. Sice to vypadá zábavně, ale svoji vlastní hodnotu ve většině případů měříme podle čísel na bankovním účtu.
Není samozřejmě jednoduché najít rovnováhu v tomhle penězoprohnilém zvěřinci, kde se snažíte utáhnout životní výkon, ale snad jako yuppies, nebo carpe diem generace, byste si mohli uvědomit, že život není jen o penězích. Zkuste si někdy vyrazit do parku nebo na kalbu s přáteli, zapomenout na bankovní aplikaci a prostě si užít. Peníze při tom rozdílu neztratíte, ale informace, co Vám dodávají jiní lidé, vám můžou dát jiný pohled na tenhle náš obří cirkus.
V konečném důsledku je mnohem důležitější, jak se cítíme, než kolik máme. Buďme vděční za každou korunu, kterou máme, a prožívejme radosti okamžiku. Protože na konci dne, až se koukáme zpět, si možná uvědomíme, že peníze si bereme do hrobu, ale zážitky zůstávají na věky věků. Měli bychom se zamyslet, co opravdu dává našemu životu value, a přestat se honit za vidinou úspěchu, jenž je stejně klamná jako filmové efekty v nedělním dopoledním béčku.