V dnešní uspěchané době, kdy se každý snaží stihnout co nejvíc, je snadné zapomenout na to, že nejpohodlnější místo v domácnosti nemusí nutně být jen pro odpočinek. Řeč je o gauči – tom dokonalém pozorovateli našeho každodenního bláznovství, který se stal ne náhodou naším nejlepším kamarádem. V tomhle článku se podíváme na to, jak se tento kousek nábytku proměňuje v průsečík vašich nejhlubších myšlenek, nápadů a vlastně i životního stylu, který tady žijeme.
Dnáš chvilka klidu na gauči se může proměnit v inspirativní odpočinek, nebo přímo na brainstormování o velkých životech. Američané stráví v průměru 10 hodin týdně na gauči, což je dost času na to, aby se vám povedlo vymyslet celou strategii na záchranu světa nebo alespoň plán na víkendové pařby. A teď si představte, kolik skvělých nápadů propadá pod sedák, zatímco vy zaujatě zíráte na Netflix. Nebo je to tak, že netušící postava na obrazovce krade váš čas a vy přitom svá nejlepší léta prosedíte?
Gaučování jako umění, nebo jak říkáme modernímu umění: No comment
Je pravda, že gaučování už neznamená jen pasivní příjem informací z televizního vysílání. Musíme uznat, že se vyvinulo v jakýsi druh umění. Stát se odborníkem na gaučování není procházka růžovou zahradou. Vyžaduje to specifické dovednosti, jako například schopnost najít ten správný úhel, ze kterého můžete sledovat svůj oblíbený pořad a zároveň si vychutnávat snacky, aniž byste si špinili tričko. To je umění, kterému je třeba se věnovat s vážností, protože v životě není nic dražšího než skvrny na oblíbeném oblečení.
Pokud jde o pohodlí, gauč nás oslovuje svojí univerzálností. Zatímco dříve byla pohovka považována za místo na odpočinek, dnes je také pracovním prostorem, místem, kde se rodí skvělé business plány, a nezapomínejme na to, že to může být i hřiště pro naše kreativity. Každý, kdo se alespoň jednou pokusil pracovat z postele či gauče, ví, jak snadno se z nápadu na produkt stává prokrastinace s popkornem v ruce. Ironií zůstává, že pohodlí je na jedné straně naší nejlepší inspirací, ale zároveň naší největší nevěstkou.
Od couchsurfingu k couch-potato stylu
Žijeme v zajímavé době, kdy se nový trend nazývá couchsurfing, ale pro mnohé z nás je zajímavější termín couch-potato. Kdybychom tady měli udělat kvíz, 90 % z vás by se přiznalo, že místo oblíbené knihy nebo přátelské schůzky, volí raději sáhnout po ovladači a pauzovat ten protivný skvělý život venku. Gauč není jen oblíbené místo našich lenivých zvyklostí, ale rozvíjí se v jakousi revoluční lavičku pro krotitele stresu městských džunglí.
Možná se vám teď honí hlavou, že to je ničící mentalita, a máte pravdu. Ale co kdybychom tu změnili perspektivu? Chtělo by to takový malý gaučoturnaj, kde se hodnotí nejen úroveň pohodlí, ale také kreativita. Kdo nevyprodukuje nový nápad na podzimní trendy alespoň jednou měsíčně, musí objímat svůj „opravdový“ gauč a přiznat se, že mu týden vyhořených myšlenek odešel kamsi do hlubin zapomnění.
Tak se tedy nebraňme pohledu na gauč jako na naši sílu. Rozhodně to není místo, kde by se v rovnováze stahovaly všechny ztracené ambice. Víte, co byste měli udělat? Pozvat kamarády na moderní „sezení na gauči“ a společně obchodně-citlivě probrat, jak můžete i na gauči růst. Protože pokud na něm dokážeme pracovat, učit se a bavit se, pak je asi skutečně místem trůnu kreativních revolucí. Ať žije gauč jako magické místo, kam se zázraky přiznávají mezi kousky popcornu!