Nikdo si zrovna nevydělá na chlastu tím, že by neustále sušil hrdlo na vodě. Po šílených dvaceti měsících lockdownu, kdy se náš vztah k „dvěma deci“ dostal na úroveň emocionálního monologu, je ten pravý čas hnedle zasednout k vychlazenému pivku nebo nějakému hrdelnímu vínu. V dnešním článku se podíváme na to, jak se alkohol vyvinul od pravěkých dob až po moderní popkulturní ikony, které nyní známe. Anebo bychom se mohli ptát – stala se nám láska k alkoholu tak samozřejmou, že jsme ji téměř opustili?
Alkohol, vyrobený fermentací rostlinných surovin, může mít za sebou historii starou víc než 7 000 let. První stopy po výrobě piva se našly v mezopotámských srdcích starých civilizací, kde chlastali a vymýšleli, jak co nejlépe oživit nudné nekonečné večery u krbu. A víte co? V počátcích se alkohol považoval za posvátný! Někteří starověcí Egypťané dokonce věřili, že víno je tekutá forma moudrosti, kterou dává bohyně Hathor. Ano, vidíte, už tenkrát se úspěšně „brání“ proti šedé realitě – nejen v rámci mýtu!
Od památníků do klubů
Dnes se na ještě větší úrovni pokoušíme dostat do barevných životů, které si pouštíme přímo na Instagramu. Bohužel, ten lov na Instagramové „lahodné chvilky“ často končí pozorováním spíše negativních svodů, než by to umělo naplnit naše duše. Podívejte se na ty pokusy o domácí „craft“ výrobky, které si pánové a dámy vyrobili během lockdownu. Kluci si říkali, že se naučí připravit vlastní gin, ale skončilo to tak, že byli poté v sousedních barech označováni za potenciálně postrachové. Pamatujete si, jak jste nalili někomu gin s tonikem a vypadalo to jako chemická reakce z hodiny chemie? Jo, no, přesně v té chvíli nastal váš sebevědomý konec.
Jasně, alkohol má také temnou stránku, o které se často nemluví. Proč? Protože se zkrátka nechcete zabývat otázkami jako: „Jsou moje ženy v mojí společnosti tak opilé, jak to vypadá?“ nebo „Jak přesně mám zjistit, jestli jsem stále pozitivní člověk, zatímco kým vlastně jsem?“ Jo, alkohol není zrovna „nejzdravější“ kamarád, ale tak co? Je to náš hrdina večera, superman naší akce. Špatné rozhodnutí udělané pod vlivem alkoholu mohou být přímo pohromou, případně však dolarovým vtipem pro naše okolí.
Budoucnost chutě
Jak se bude chlast vyvíjet třeba za pár let? Možná se zase dostaneme k tomu, co je pravé a co je falešné. Trendy v těchto dnech se posunuly k alkoholu bez alkoholu nebo k nápojům s nízkým obsahem cukru, ale popravdě? Kdo chce ve velkoměstě pít drink, který chutná jak modřinová sprcha? Nic neohromí jako kvalitní bourbon nebo drahé skotské. Takže se asi neubráníme tomu, že občas sáhneme po klasice a na chvíli se propadneme do lákavé prošlé krabice, abychom si připomněli, odkud jsme přišli.
S přibývajícím věkem, ať už to chcete otevřeně přiznat nebo ne, často slýcháváte, že moudrost přichází s léty. Ale jedno je jisté – s každým dalším douškem utíká i vaše schopnost zkrátka říct „ne, děkuji“. Jak se říká, život je krátký, alkohol je dlouhý. Takže ho pijte, užívejte si a… nezapomeňte na to, že většina z nás je v páté dimenzi v dny otevřených dveří. Ale jakkoli se snažíme o náročný život, měli bychom se umět smát i sobě samým, ať už s flaškou na stole nebo na barové stoličce, kde máme blízko.
Takže, pánové a dámy, naplňte si skleničku a užijte si večer, kdy si s přáteli můžete říct věci, které vám v běžném životě chyběly. Odsuňte strach a obavu z toho, co lidé řeknou, když je pod nohama padající židle – protože pít se má s úsměvem a radostí, ne s přehnanou váhou na srdci. A kde jinde byste to měli říct, pokud ne v našich oblíbených víc než dvou deci? Tam to všechno začíná a končí, a tak to má být!