V dnešní době je těžké najít někoho, kdo by nejraději žil s telefonem v ruce a na krku měl sluchátka, jako by to bylo nějaké módní doplňkové zboží. Tento článek se zaměří na to, jak se naše životy proměnily, a to nejen díky aplikacím, které z nás dělají šampiony multitaskingu, ale také díky šíleným trendům a faktům, které by nás měly minimálně rozesmát, pokud ne až pobavit našimi pokusy o život v digitálním světě.

Digitální detox nebo nahá šílenost?

V posledních letech se dostal do módy takzvaný digitální detox. Jen si to představte – pár dní bez mobilu, emailů a nějakého toho scrollování. Pro někoho může být toto představení nechtěným výletem do doby, kdy se lidé dohadovali na schůzkách osobně a ne přes Zoom. A co na to svět? Tak si to vzali pár lidí pořádně k srdci, až se spustila vlna „nahého chalupářství“. Na správném Instagramu už dneska nikdo nepráská nic jiného než přímo strhující selfies z přírody, kde všichni „levitují“ v mateřské přírodě. Tak pravověrný Instagram, ale klidně si můžeme říct, že se technika fakt posunula do takové úrovně, že hromada influencerů raději tuto vizuální revoluci přetvořila ve značkový horský les.

A co že je vlastně tím překvapivým faktem? Kdejaký yuppie bude mít srandu, když se dozví, že podle průzkumů v posledních letech vzrostl prodej klasických notýsků a tužek. Jo, opravdu! Jak si nedovedete představit, pro pár generací tímto „retro“ trendem propojujeme nostalgii s touhou mít alespoň něco hmatatelného, na tom papíře, co si můžete odložit do šuplíku. Místo digitální záplavy úkolů, která s vámi ve formě notifikací vzniká a narůstá, vyjede z těch šuplíků jen málo kdo.

V minulosti jsme byli skutečně víc… reální

Každý věk má svá specifika a my teď žijeme v čase, kdy je móda býti online skoro na úrovni tělesné hygieny. Všichni očekávají, že budeme komunikovat a sdílet každou prkotinu, snad kromě toho, co jíme na talíři. Přitom, pokud se podíváte do minulosti, dostanete se do éry, kdy byl nejnovější trend nemít mobil, ale umět vyměnit kolo na bicyklu. Že by se zrodila škola, která nás naučí, že je fajn, když na chvíli nemyslíte na to, co se odehrává ve virtuálním světě a prostě jen tak hrát karty s přáteli?

Nejlepší řešení pro všechny, kteří touží po relaxaci? Vytáhnout ze skříně vzpomínky v podobě starého foťáku a prostě si takový výlet užít bez jakéhokoliv dokumentování. Naháčům a chalupářům začíná svítat, že nežijný život je ve skutečnosti okouzlující, a tak začínají střídat selfie z farmářských trhů s názory na to, jak zpět do reálného světa, určovaného ročními obdobími, majitelem krávu a pocitem šťastného člověka.

Tady se nám zjevuje pohádka o dohodě, která nikdy nebyla dojednána. Na jedné straně volání po modernizaci a na druhé touha po klidu a klidné minulosti. I takové je to s digitálním světem. Zkoušíme balancovat během každého postu, abychom kromě svých realit doplnili rozšířenou realitu. Nakonec ale nestačíme s vymdlenými pršícím informacemi a pro fajnšmekry čekají příklady ze stránek, které zurčící jako potok a zvou nás do příjemných vzpomínek.

Jak to celé dopadne? No, nezbývá, než vyzkoušet jakýsi protiváhu digitálních realit. Budeme tleskat a filosofovat o našich vlastních verzích „surround kempování“ nebo „bio free air weekendech“, které se na Instagramu jeví jako nejlepší volba pro přerušení okruh objíždějících fun kočovatelů na kolech. Takže zapamatujte si jediné: někdy je lepší zažít realitu offline než online a nejdůležitější věcí v našem životě dnes zůstanou lidi okolo, kteří umí cennou vzpomínku zvýraznit pomocí osobních zážitků.

Tvorba webových stránek: Webklient