Dnešní doba je divná, a to nejen proto, že si můžeme objednat jídlo přes aplikaci, která si už pamatuje, co jíme, ale hlavně proto, že peníze získávají nový rozměr. Rozhodně máme co dočinění s generacemi, které teď klečící na pokraji chudoby mluví o blockchainu tak, jako dřív mluvili o kávě s mlékem. Ale co kdybychom se na chvíli zamysleli, jaký je vlastně vtip za touhle krypto mánií? A co to znamená pro naše budoucí investice?
Peníze jako vtip a bitcoin jako bublina
Peníze už dávno nejsou jen kusem papíru, který má hodnotu, ale spíš jako hypoteční smlouva na sousedovic barák. Všichni víme, že bublina praskne, otázka je, kdy. Odborníci na financování přirovnávají tuto bitcoinovou horečku k zlaté horečce v 19. století. Pro někoho to byl poklad, pro jiné jen karnaval absurdity. Stejně jako naší rodiče včera nadávali na televizní výchovu, dnes se mladíci oddávají virtuálním měnám s vidinou rychlého zbohatnutí a video gamingem jako vzděláním.
Možná jste o tom neslyšeli, ale jedna z nejkurióznějších věcí, které se během této digitální revoluce staly, je to, že existují lidé, kteří vytvořili své vlastní kryptoměny pro zábavu. Ano, čtete správně. Například Dogecoin, který začal jako parodie na bláznivé meme, se vyšplhal na tržní hodnotu ve výši miliard dolarů. Když k tomu přičtete, že pár těchto „šprýmů“ skončilo na burzách mezi elitou, zní to prostě jako jedno velké žertování s našimi ekonomickými nervy.
Co na to Boomers a Yuppies?
Zažil jsem několik diskuzí se starší generací, a jakmile padlo slovo „fintech“, jejich úsměvy se ve většině případů proměnily v znechucený pohled. Pro ně se peníze vždy spojují s trochou stability a statusově vydanou kartou na jméno. To ovšem neznamená, že bumeri nemají svou laťku v investicích. Zatímco s úsměvem vkládají peníze do akcií, mladší generace strategicky dává na krypto, s vidinou, že na jednom bláznivém altcoinu vydělají natolik, že si koupí auto i s chladničkou. Což je ve starším světle vlastně roztomilé, dokonce i bez sebemenšího pocitu pojmu „peníze“.
Yuppies a carpe diem lidé, kteří vidí svět plný možností, na druhou stranu apriori spěchají k e-peněženkám a investičním platformám, stejně jako dříve k happy hour. Proč si užít jedno dobré pivo, když si můžu koupit akcie s třešničkou na dortu? Tyhle ambice formují novou kulturu „rychlého bohatství“, kde se zdá, že koncept práce a úsilí se postupně vytrácí.
Kde se to všechno zastaví?
A tady je k zamyšlení jedno důležité sdělení: vše, co je postaveno na technologii, má svůj vlastní čas. Nejspíš nikdo z nás neví, jak dlouho tahle šaškárna s kryptoměnami bude trvat, ale jedno je jisté – v okamžiku, kdy se na nás zjeví účet za kávu, realita nás dokáže dostat zpět na zem. V tom cosi smrtonosného o ekonomice, co brání naší svobodě, ale dává nám příležitosti, ať už je to v peněžence nebo virtuálním „našem balíčku“.
Jako generace si vybíráme, co je pro nás důležité, a zatímco boomers diskutují o penzích a to, jak nakládat se svými naspořenými prostředky, my si užíváme bezstarostnost a vkročení do světa, který je trošku více „počítačový“. Ať už vejpravy přijdou, nebo ne, v duši zůstáváme zábavní realisty s nedostatkem pokory, což je v tomto výlovu akorát tak k smíchu. Měli bychom si připomínat, že zejména v kultuře rizika, je dobré si občas utáhnout šrouby a popovídat si u jedné piva… a možná o tom, co dáváme do e-peněženky.