V poslední době se fitness centra proměnila v katedrály pro selfie a Instagramové příběhy. Mnozí z nás se i přes únavu z práce rádi vracíme do sportovních hal, ale dívat se na ty nafouknuté bicepsy a dokonalé úsměvy, které se snažíme napasovat na naše displeje, se stává stále frustrující. Co se to s těmi moderními gymy stalo? Jak je možné, že místo pro budování svalů se stalo domovem pro lajky a trendy? Pojďme se společně podívat na tento bizarní kolotoč.

Od Arnolda k Instagramu

Pamatujete si časy, kdy se návštěva fitka točila kolem tréninkových plánů, činek a krosových strojů? Arnold Schwarzenegger a jeho „pumpování“ byl symbolem úsilí a vnitřní disciplíny. Dnešním vzorem jsou influencerky s platinovými vlasy a bezchybnými těly, které kladou důraz na estetičnost každého záběru. Lidé dnes trénují, aby vypadali dobře na sociálních sítích, ne proto, aby se cítili dobře v těle, které mají. Vtipná ironie však tkví v tom, že většina z těchto „fitness guru“ nikdy nezvedla těžší váhu než je jejich mobil s přefiltrovaným selfie.

Čím dál častěji se fitko mění na módní peklo, kde se hlava točí nejen od cvičení, ale i od odřezaných lučních trávníků přes všechny módní značky. Zatímco dříve se lidé soustředili na překonání samých sebe, dnes se stávají především televizními hvězdami – dokonce i při vykonávání pozdravu slunci. Je to jakýsi paradox, že zatímco se lidé snaží zdokonalit své obličeje, jejich fyzička mnohdy zůstává v pozadí.

Podivné trendy fitness

A teď se podívejme na trendy, které nás obklopují. Například kurzy „belly dancing“, které se staly hitem v mnoha fitness světech, přitahují muže jako magnet – sice ne kvůli efektivnímu spalování kalorií, ale spíš ze zvědavosti a nutkání přidat vlastní tanec k posilování. Není to nic nového – kdo by odolal soustředění na hýždě jejich kamarádky ve legínách, přitom si říká, jak moc by byl fit?

Ale abychom nezůstali pouze v humorné rovině, stojí za zmínku, že trend konzumace proteinových tyčinek, smoothie a dalších fitness hub, nám ve skutečnosti může způsobit víc škody než užitku. Neustálé kladení důrazu na „zdravý životní styl“ může snadno přejít v obsedantní poruchu, kde se lidé ztrácejí ve svých výživových plánech. Motivace na úrovni „musím mít ten nejlepší výsledek na Instagramu“ navíc mnoha začátečníkům vyhání ze síly poslední zbytky odhodlání.

Dynamika zábavy a současně seberealizace prostupuje moderním fitkem tak silně, že se stává nezbytností přehrabovat se v hashtagových hitech, abychom zůstali na vrcholu popularitní hierarchie. Všichni chceme vést, ale kdo by si dával práci se samotným tréninkem, když může sedět u smoothie baru a chytat lajky z pohodlí fitness lavičky? Ve světě, kde je vše více než je jedno, se ale nenechte zmást – ten nevídaný hustý hipsterský styl, kde se hovoří víc o filtrovaných kávách než o sklapovačkách, se nakonec může zkazit.

Každý rozumný člověk by si měl na tuto trendy situaci dávat pozor a připomenout si, proč vlastně chodí do fitka. Jestli to není jen pro pomyslný „dlouhý rozkvět“, ale spíš jako způsob, jak utéci od shonu dnešního života a být fit – nejen na pohled, ale i na duši. Možná je čas vrátit se zpět k základům – silovým tréninkům, potu a odhodlání, místo úsilí o téměř dokonalý Instagramový záběr. V konečném důsledku, naše zdraví je víc než jen trendy hashtag.

Tvorba webových stránek: Webklient