Chlast, pití, alkohol. Slova, která evokují nezapomenutelné zážitky, večírky se přáteli, nebo útrapy kocoviny po divoké noci. Ale co když vám řeknu, že víc než jen způsob jak si užít sobotní večer, má tento nápoj v sobě ducha umění, kultury a dokonce i vědy? Připravte se na cestu fascinujícími dimenzemi této tekutiny, kterou lze počítat mezi umělecká díla, a to bez ohledu na to, jestli preferujete pivko v místním podniku, nebo si uložili whisky do barové skříňky.
Alkohol byl odjakživa součástí lidské historie a kultury. Představte si, že ve starém Egyptě se pilo pivo běžně i u královských stolů. Ale tady je ten šokující fakt: Chmelem se nadspávalo zadarmo a pivo se pilo jako součást každodenní stravy, takže jeho konzumace byla téměř neškodná. Nyní se na nás ovšem dívají jako na opice, pokud si nedáme alespoň jeden drink a začneme vyprávět o svých „hlubokých myšlenkách“ na fluffy couch v kafíčkách, které nabízejí třikrát dražší latté.
Umění, které pijeme
Dnes se oblíbenci barů a hospod nejenže snaží o záznamy v Guinnessově knize rekordů, ale také se vyrovnávají s výrazem „nápojová kultura.“ Mixologové, ti umělci moderní doby, míchají drinky jako Picasso maloval obrazy. Místo s nebetyčnou cenou za lahodný koktejl dnes můžete objevovat vysoce evropské trendy namíchání drinku se všemi těmi novými džusy, sirupy a aromaty. Dokonce i v nejmenších barech v zapadlých uličkách se snaží o zážitky, které vám zaručeně vyrazí dech. Nepodceňujte umění míchaného nápoje; i v alkoholu spočívá určité kouzlo. Konečně, nejen víno je zázrakem.
Ale co na to říkají boomers a yuppies? Tato generace miluje tradice, avšak objevuje nové cesty. S oblíbeným drinkem, který spojuje jejich nostalgii s novými trendovými mixy, a marketingovým hype, příležitost “ochutnat” se stává zcela normálním jevem. Už dávno neplatí, že dobré pivo hraje druhé housle; pivo je dnes celebritou večírků, a to díky úchvatným značkám, které nabízí nejen klasiku, ale i exotické verze ochuceného piva, jež klidně oceníte se sklenkou ve finálovém kole.
Pohled do budoucnosti na dno sklenice
Ale co dál? Co dělá tuto divokou jízdu ve světě alkoholu ještě zajímavější? Je to jakýsi skoro vědecký pokus o to, co se stane, když smícháme nezaměnitelné chutě, přidáme lokální prvky a zahrneme do toho uměleckou a designovou stránku. Svět se mění; už neplatí “běž na štamprli dokud se nevyspíš.” Dnes jsme rozmazlováni možnostmi zmrzlinových likérů s příchutí pistácií a pokoje v nejluxusnějších podnicích se proměnily v mystická místa, kde se o aperitivech a digestifech diskutuje jako o verších báseň.
Pokud jste právě teď v kocovině a současně přemýšlíte o příští party, připravte se na to, že s každým drinkem jde ruku v ruce i zájem o to, kde a jak byl vyroben. Proto byl v naší kultuře přijat přístup: „Není těžké si dát drink, ale dáme si ho se stylem.“ A to je to, co nás spojuje – všechny generace, všechny úrovně, a tady se žádná příležitost nepromarnila.
Umění alkoholu a mixologie se bezpochyby vyvinulo z místního krčmáření do celosvětově uznávaného kulturního fenoménu. Zatímco se ve starověku pilo čistě pro přežití, dnes je náš způsob konzumace spojován s estetikou a zážitky. Ať už jste fitnesák, nebo milovník pořádného burgra, jedno je jasné: V našem moderním světě chlastu se už nic nebere jako samozřejmost. Každý doušek je zážitkem, na který se nezapomíná. Zdraví!