Naše doba je plná efektů, filtrů a virtuálních realit, kde se více než kdy jindy hodnotí umění být šťastný na Instagramu. Je to jako sledovat závody v esportu, kde se každý snaží být lepší, rychlejší a samozřejmě, na selfie s mrkví u výdejního okénka, chytřejší. Je těžké se v tom orientovat,znásobuje to tlak na duši, ale co kdybychom se na to podívali s nadhledem a trochu ironie? I takhle se dá žít.
Jeden z těch fascinujících faktů, který si lidé neuvědomují, je ten, že člověk stráví průměrně na sociálních médiích více než dvě hodiny denně. To jsou dvě hodiny, kdy by mohl vykonávat něco produktivního, například zkoumat, jak zvládnout recept na domácí guacamole nebo se pokusit přežít na novém videoherním levelu. A přesto se raději přetahujeme o to, kdo má více lajků pod fotkou dinosaura vypadajícího jako selfie. Kde je naše kreativita, když se z nás stávají pasivní konzumenti obsahu?
Selfie jako moderní umění
Sociální média vytvářejí přímo labyrint možností, kde umění a jeho hodnota jsou rozomeskané napříč vlivy a trendy. Moderní selfie lze považovat za nový směr ve výtvarném umění. S přibývajícími obdivovateli se otvírá pole pro nové výrazy, které se neustále překrývají. Např. nazkoumat, jak dobře umíte osvětlit vaše jídlo v restauraci pro důležité momenty na Instagramu. V momentě, kdy vaše kuchyně vypadá jako scéna z hororu, a skládáte zbytečné úsilí do dekorace talíře, celá akce dostává nový rozměr. Těžko říci, co je víc absurdní – náročné složení pokrmu a fotka nebo představa, že většina lidí by platila za to, aby je někdo jiný takto fotil.
A co je víc? Tvářené emoce a pózy se dostávají na úplně novou úroveň. V dešti nevím co dřív, rozplakaná, rozčepýřená, ale to neznamená, že neudělám selfie s deštníkem s vzkazem „nikdy se nevzdávej“. S těmi skvostnými filtry vám nikdo neuvěří, že váš život je prostě uncool. Všichni jsme v tom spolu, ladíme se navzájem na stejný tón svých Instagram feedů. Jak by Beatles napsali, jedem dál a užíváme si to!
Estetika nudy a digitální detox
Sice jsme se dotkli magie selfies, ale co s tou nudou? Jak se vzepřít monotónnosti na síti, aniž byste se stali závislými na nekonečném scrollování? Odpověď je jednoduchá – udělejte krok stranou. Otevřete okno, nadechněte se čerstvého vzduchu, ať už hrozí cokoliv. Naordinujte si digitální detox, vyjděte do přírody, objevte kouzlo kalendáře bez notifikací. Je to, jako když si smažíte vejce, všichni to znají, ale nedělá to každý den.
Užijte si chvíli bez hashtagů, které se snaží být originální, a casual pohledy, které se snaží říct „běžte na kafe, jsem cool, ale teď si to nechte pro sebe!“. Víte, jak dlouho trvá naučit se rozlišovat mezi „cool“ a „zábavný“? Protože únik od technologií dodává nový a nečekaný pohled na to, co znamená žít.
Zkrátka, žít, a to s humorem a špetkou nadsázky, znamená přehodnotit, co nám dnešní svět nabízí. Není ostuda sledovat trendy, dokud to je zábava, mít nadhled a občas hodit myšlenku na to, co děláme. Protože jako v každém umění, klíč je v rovnováze: žijte naplno, mějte smysl pro humor a mějte svůj život ve svých rukou, bez ohledu na to, kolik lajků dostanete na posledním selfie.