Představte si scénu: jste zavalení práci, máte plnou hlavu nápadů a slibů, které chcete splnit, ale najednou vám do cesty vlétne realita a vy si uvědomíte, že není čas na stres. Umění nechat věci být je víc než jen obyčejný fenomén, je to způsob, jak žít plně v přítomném okamžiku, a přitom si ještě užívat nádech svobody. Tento článek bude objevovat to, co to znamená skutečně „žít“, i když se na to často díváme skrze filtry Instagramu a mozek zaplavený pracovními povinnostmi.
Největší umění – nicnedělání
Jak se říká, „nic nedělání“ je dneska vysoce ceněné umění. Možnost vypnout, odpojit se a nevěnovat se svým povinnostem může být osvěžující. Málokdo si uvědomuje, že lidstvo vynalezlo pojem „dovolená“ právě proto, aby nám umožnilo vykašlat se na faktury a povinnosti. Zatímco jste si týdny plánovali aktivní dovolenou, možná byste si měli prostě lehnout na pláž a zapomenout na všechno, co vás tíží. Podle výzkumu provedeného Univerzitou umění se lidem, kteří pravidelně plánují nicnedělání, zlepšuje duševní zdraví a získávají větší kreativitu. Takže příště, až si naplánujete víkend, zapomeňte na „co všechno musím stihnout“ a raději si naplánujte, co všechno necháte být.
Máme právo na banalitu
Život v městě plném shonu a rozruchu nás nutí neustále hledat smysluplnost v každodenních činnostech. Strávení odpoledne s přáteli v krytém bazénu, pití levného piva a vyprávění banalních historek o tom, jak vám odpadla kolo na cestě z práce, je stejně důležité jako jakýkoliv úspěch, který se prezentuje ve firemním reportu. Tyto soužití jsou často považovány za ztrátu času, ale právě v těchto momentech se rodí opravdové vzpomínky. Příště, když vás někdo bude tlačit k tomu, abyste se víc zapojili do „produkce“ a „vytváření hodnoty“, nezapomeňte, že i takové „banality“ mají svou hodnotu.
Sebevědomí s nádechem ironie
Nebojte se přijmout ohromný paradox dnešní doby: zatímco se snažíme všichni silně proklamovat, jak jsme úspěšní a zaneprázdnění, ve skutečnosti svou image pečlivě budujeme na základě běžných momentů, které se skoro nikdo neodváží zveřejnit. Dáváme si na Instagramu selfie z fitness centra a poté ve skutečnosti trpíme psychickým vyčerpáním. Ale kdo říká, že musíme žít život podle předepsaného scénáře? Zkuste si občas dovolit trochu ironie a přijmout fakt, že i my, zdánlivě superúspěšní, máme občas na mále. Proto je umění nechat věci být nejen životní strategií, ale i oslavou lidského bytí v jeho nejautentičtější podobě.
Tak teď zavřete notebook, nalejte si skleničku a užijte si chvilku ticha – nebojte se, svět na pár minut počká.