Peníze, to je něco, co nás ovlivňuje úplně ze všech stran. Ať už volíme na oběd gulášek za víc než devadesát, nebo se hazíme s frantíkem do drahého klubu, kde pivo stojí jak nový mobil, jasně víme, že s tímhle zeleným papírem hrajeme zásadní roli v našich životech. Zatímco si dáváme pivo v proutěné židli a koukáme na Instagram, kde se nám to pletou hashtagy o životním stylu, je důležitějším tématem podívat se, jak se s těma prachama vlastně ošklivě vyrovnat. Tak pojďme na to, abyste byli bankéři svého osudu.

Jak se ztratit v labyrintu výdajů

Všichni známe ten pocit, kdy se snažíme vybalancovat na tenké hranici mezi zbytečným plýtváním a užitečnými investicemi. Ale co je to vlastně užitečné? Na sociálních sítích je tolik lidí, co se chlubí, jak si na sebe vydělali během jednoho týdne obchodováním s kryptoměnami, žijí ze dne na den a přitom je nezajímá, z kterého konce se vzít. Jak se ukázalo, a nebylo to ani tak překvapující, průměrný Čech v minulém roce utratil na zbytečnosti víc než 45 000 korun. Za co? Možná za Jordanovky, které nosili už jejich rodiče, nebo za prémiové a ekologické žvýkačky, které zázračně slibují bílé zuby. Výdaje jsou jako vařené těstoviny – pečlivě je sledujete, aby nezvlčely, a přitom v nich najdete leccos, co nemá s tím večerním filmem nic společného.

Člověk by si řekl, že peníze jsou jen prostředkem ke štěstí. Ale co když je to přesně naopak? Co když je naše štěstí přímo úměrné našim útrátám na zážitky a potěšení? Kdo by to totiž neznal – ten pocit volnosti, když si můžete koupit letenku na Bali, užít si víkendovou párty nebo si objednat Uber na víc než dvacetikorunové vzdálenosti. Jak se zdá, spousta jedinců se rozhoduje investovat do zážitků namísto materiálních věcí. A co z toho vyplývá? Že po deseti letech si mnohem raději vzpomeneme na ten úžasný skok z letadla, než jestli jsme měli nové boty.

Peníze versus štěstí – kdo vlastně vyhrává?

Zajímavým trendem se stal fenomén „minimalismu“, který se dostal do povědomí nejen české populace, ale i na západě, a to dost rychle. Kdo by si bál přiznat, že se klidně vzdá všech těch věcí, které mu “přinášejí štěstí”? Minimalisté s sebou nosí maximum zážitků a minimum haraburdí a postavili na hlavu celou konzumeristickou kulturu, ve které žijeme. Zní to jako kříženec mezi náboženstvím a fanatismem, ale přesto – úsměv na tváři je zadarmo a zároveň je to pak duševní bankovnictví.

Kdo by si pomyslel, že existuje něco jako „finanční osvícení“? Dnes je až směšné, že lidé stále kupují předměty jako použe umělecké dílo bez toho, aby se podívali na cenu za „štěstí“. Jen si představte, že Čech tráví víc času staráním se o své dluhy než o to, co ve skutečnosti znamená být šťastný. Museli bychom vlastně přístup na finance vnímat jako tu disciplínu meditace a najít si čas na skutečný prospěch, který nám peníze mohou přinést. Takže, kenty, než si koupíte další drahé auto, mějte na paměti, že místo toho byste si mohli užít vzduch na výletě s pálkováním do bazénu.

Každý z nás má možnost stát se malým finančním guru a podniknout odvážné kroky směrem k úspěchu. Ale pozor, každý krok vyžaduje odvahu, a tak se do toho raději vrhněte s nadšením a úsměvem. Prcíčky se jednoduše šíří jako virální video na TikToku. Pamatujte, že moudrý muž praví: „Peníze se odhadují nejlépe podle toho, kolik zážitků s nimi prožijete, a kolik úsměvů vám přinesou“. A teď se na chvíli zamyslete, jaký zážitek byste prodali za ten drahý kousek hadru, co na sobě nosíte.

Tvorba webových stránek: Webklient