Dnešní svět se mění neskutečnou rychlostí, a to nejen technologicky, ale i jazykově. S nástupem digitálních platforem a chatu do našich životů se ze slovní zásoby odmazává spousta tradičních výrazů a na jejich místo nastupují novinky, které byste ve slušné společnosti ani nečekali. Ačkoliv se to může zdát jako zlozvyk poslední generace, pokusíme se ukázat, proč je tento jazykový posun fascinující a proč se vlastně není třeba bát. Zároveň si zavzpomínáme na časy, kdy „čau“ byl synonymem pro pozdrav a nebyl rozhodně skrytou metaforou pro jakoukoli formu konverzace.
Emoji jako nová slovní zásoba
Kdo by si pomyslel, že malá žlutá ikona s úsměvem dokáže vyjádřit víc než tisíc slov? Podle výzkumu vydaného v magazínu *Linguistic Studies* již více než 90 % mladých lidí používá emoji pravidelně v SMSkách a na sociálních sítích. Když nás někdo naštve, stačí nasupený smajlík. Když se zamilujeme, vytasíme srdce. A pokud je to fakt děsivý příspěvek, tak dáme najevo, že jsme v šoku pomocí emoji s otevřenou pusou. Tento jazyk vlastně do jisté míry nahrazuje dovednost formulovat komplexní myšlenky a pravděpodobně právě proto někteří starší generace považují jeho růst za nebezpečný.
Ale z pohledu dnešního yuppie a moderního muže je emoji neocenitelným nástrojem. Máte-li například kamaráda, který se na někoho mračí kvůli blbé narážce, stačí poslouchat rádio v pozadí, poslat mu emoji palec nahoru a obrazně ho upozornit, že tak jako tak jde prostě na pivo. Bez zbytečných slov, bez tlachání. Pochopitelně je tu také aspekt vizuální komunikace – emojis obohacují přístup k interakcím, čímž pomáhají udržet moderní diskuze świežé a šťavnaté, stejně jako kvalitní street food.
Slang: Jednoduchost v komplikované době
Každá generace touží vyjádřit svou individualitu, a tak se jazyk přetváří stále víc. „Gen Z“ hledá v jazyce lehkost a hravost – termíny jako „lit“, „vibes“ nebo „selena“ jsou dnes běžné. Možná se i vám stalo, že jste se nad některými výrazy pozastavili a měli chuť říct: „Co to, proboha, je?“ Ale pravda je, že jazyk vyvolává dynamiku, v níž každý, kdo se snaží zachytit staré tradice, ztrácí. A to je svým způsobem pokrytectví: kdo byl ten, který i v našich zlatých devadesátkách lepšil jazyk svými citacemi? Kdo si kdysi na ulici řekl, že „neser“ bude synonynem pro „nech to být“?
Ať se vám to líbí nebo ne, slang dnes vytváří komunikační mosty a spojuje lidi bez ohledu na generaci. Pokud vás někdo zeptá, jestli jedete ven a vy mu pošlete „fakt cool“, tak ví, že s vámi bude sranda. A kdo ví, možná to je právě ta esence magie, kterou dnešní komunikace tak mocně vyhledává. Přesto mějte na paměti, že někde tady je rozdíl mezi „měj se fajn, kámo“ a „můžu si vzít tvoji ženu“ – některé věci prostě neměníme.
Jazyk se stále vyvíjí, a tak je dobré mít na paměti, že pokud je to jenom komunikace, tak už si vlastně nebudete moci stěžovat, až budete chtít se po letech s někým potkat a začít zapomínat na tradiční formulace. Udržujte svůj slovník svěží, kreativní a výstižný, nebo se s vámi stará škola zastaví na rohu ulice. A když už budete mluvit, udělejte to s úsměvem a špetkou humoru. Protože v dnešním světě je důležité si užívat každou chvíli a nebojte se být originální.