Jídlo už dávno není jen nezbytností, bez které bychom se neobešli. Dnes se z něj stává jakýsi magický artefakt, který nese příběhy našich životů, ambicí a společenského statusu. Zatímco naši dědové si vystačili s prostou bramborovou kaší a řízkem, dnešní populace sítí ovládaných Instagramem a TikTokem touží po once-in-a-lifetime gastronomických zážitcích, které budou moct sdílet s námi ostatními na sociálních médiích. Jak se jídlo stalo nejen palivem pro tělo, ale i pro ego?

Od talíře k influencerství

Pamatujete si doby, kdy se s rodinou sedělo u stolu a nikdo nevytahoval telefon? Dnes už i na rodinných obědech nacházíme víc smartphone než brambor. Odborníci tvrdí, že průměrný člověk stráví alespoň 30 minut týdně hledáním perfektního receptu na Pinterestu, než se konečně odhodlá vzít do ruky kuchařku. Kdo si dnes pamatuje, že fakt stačí jen sůl a pepř? Ne, naše hladové duše se chtějí chlubit: „Hele, k tomu tu mám ten avokádový crème brûlée s jasmínovým esencí, víš?“ Dneska si klidně připravíte uzeného lososa s borůvkami a žlutým kari prostě proto, aby vás z toho fotka na Instagramu udělala legendou.

Za pozornost určitě stojí zajímavý fakt: přes 70 % lidí uvedlo, že se pokusí udělat víc bohatých fotek jídla, než klasických selfie. Jídlo už není jen trendy záležitost, stalo se z něho kulturní fenomén. Zajímavé je, že od té doby, co vzrostl zájem o „food design“, se na food festy a jiné akce, které ctí umění na talíři, valí úplně jiná sorta lidí. V minulosti šlo o gurmány a kuchařské nadšence, dnes na těchto akcích najdete jak svůdné mladé slečny, tak umělecké duše pokoušející se najít inspiraci. A teď se podržte: stoupá i počet lidí, kteří jídlo vnímají jako jedno z hlavních témat osobního rozvoje.

Jak se naučit žít po gurmánsku

Podle psychologů jídlo v kontextu kvality života hraje obrovskou roli. Nejde jen o to, co jíte, ale jak to jíte. No a co by mohlo být lepší než se naučit kurzy vaření, na kterých se vám pokusí vnutit myšlenku, že vařit doma je „in“? Ceny těchto kurzů sice sahají až k týdennímu platu, ale co nezaplatíš v penězích, to zaplatíš ve vyprávění svým kamarádům o tom, jak jsi včera vyráběl domácí ravioli, ve kterých se potkává těsto s útrobami sépie. Uvědomuješ si, jak absurdní je to nutkání vypadat jako kulinářský guru, když mnozí z nás zvládají tak maximálně uvařit vodu na čaj?

A že si jídlo opravdu zaslouží oslavu, dokazuje, že zajímavé koncepty jako pop-up restaurace přitahují pozornost stoupající víc než roční fotka s turistického výletu. Neuvěřitelné je, že mnozí lidé se v těchto uměleckých zařízeních činí a plytké Instagram story berou jako důvod „sociálního přizpůsobení“. Najednou platí nejen láska k jídlu, ale i k estetičnosti. To, co je hezké, je více ceněné, a tak ve jménu divokého konzumování food-based umění získáte přízeň posledních foodie influencerů.

Nejzajímavější na tom všem je, že jídlo jako statusový symbol může v některých případech vedle snahy se odlišit opravdu pomoci zlepšit i váš životní styl. Kdo by nechtěl být považován za vysoce kultivovaného gurmána, který se nevyhýbá alkoholovým zážitkům? Při pokusu docílit svých cílů a osobních ambicí se tak ukazuje, že správné jídlo a další životní styl v jednom mohou přinést víc než jen oběd či večeři.

Takže, milí moderní jedlíci, zkuste vzít život sladší cestou a pamatujte, že to, co se skrývá na talíři, má moc změnit nejen váš den, ale i to, jak vás vnímají ostatní. S odvahou v srdci ochutnávejte, experimentujte a sdílejte své výtvory, dokud nedosáhnete dokonalosti. Jídlo je víc než výživa – je to celek, ať už se jeho cesta ubírá kamkoli.

Tvorba webových stránek: Webklient