Každý, kdo má alespoň trochu zdravého rozumu, ví, že prachy, peníze, kačky, to jsou věci, které hýbou světem. Paušální vyjádření, že „money makes the world go round“, nebylo nikdy pravdivější. A protože ani náš obyčejný život se nedá žít na vzduchu a sluníčku, zaměříme se na neustále rostoucí armádu digitálních nomádů, kteří se snaží uchvátit peníze způsobem, který mnozí z nás neumějí ani plácnout na stůl. Tato skupina milovníků svobody totiž dokáže být kreativní nejen ve svém zaměstnání, ale i v přístupu k penězům.

Měli jste někdy pocit, že se peníze v peněžence namnoží rychleji než večerní zábava na pláži? Není divu, že podle některých odhadů stráví průměrný digitální nomád víc času pečlivým plánováním svých výdajů než vyjednáváním o ceně piva v Thajsku. Je to paradox, ale lidé, kteří žijí z batohu, často mají daleko lepší přehled o svých příjmech a výdajích než pracovníci v korporátních kancelářích. Ruku na srdce, kolikrát jste přecenili svojí kreativitu a vybrali si víc pizzy za víkend, než plánovaných mzdových svátků?

Peníze: Vzdušná čára pro nomádský život

Když se člověk ocitne v novém městě, v nové zemi, často zapomíná na jednu zásadní věc – na udržení peněz v činnosti. Jenže to není tak jednoduché, když máte v každém okamžiku na očích Instagramový feed plný sushi, které láká na hezkou fotku, a vy víte, že doma už brzy vzplane účet. Zjistili jste, že ceny jednotlivých jídel mohou být až o 30 % rozdílné, když je objednáváte v hospodě u moře oproti samoobsluze vedle ulice? Zatímco sedíte s kokosovým drinkem v ruce a toužíte po luxusním pobytu, nomádi se stávají mistry v optimalizaci svých rozpočtů jako ninja, který umí skákat mezi prsty svých nepřátel.

A jak to tedy dělají? Ukažte mi tu virtuální peněženku, a já vám ukážu muže, který ví, kde přesně investovat. Ti, kdo se netrápí s hypotékami a sháním pasy, mají nezvykle široké spektrum možností, jak náklady snížit. Občasní návštěvníci sdílí tipy na levné aktivity, jako je fajn hiking s lokálama nebo veganská polévka na tržišti. Hoďte do mixu crowdfundingové projekty a online kurzy a máte pomyslný zlatý důl, který vás vůbec nemusí stát majlant.

Tanec s inflací

Ale teď k tomu nejzajímavějšímu – inflaci. Jak víme, ceny rostou rychlostí světla, a pokud neinvestujete, brzy o své úspory přijdete. Digitální nomádi si to uvědomují a snaží se najít ty správné cesty. Investice do kryptoměn? Zní to jako daleko od tradičního přístupu, ale co když je to jiný druh ochrany? V minulosti mnozí flojali do akcií a dluhopisů, ale přítomnost kryptosvěta řádně zásadně mění zažité vzorce myšlení.

Tak kde se tedy ukrývá ten tajný klíč k úspěchu? To je jednoduché – klíč je v neustálém učení. Jen tak budete orientováni v rychle se měnícím světě financí, investic a obchodování. Digitální nomádství totiž není jen romantický příběh plný svobody a cestování, je to i nemilosrdný trh, na kterém se vyhrává tak, že neustále zrychlujete a inovujete. Ted‘ nebo nikdo, v tomhle případě víc než kdy jindy.

Tak co s tím uděláme? Skleničku dobrého vína, cítíte se dobře a pak se mrkněte na čísla. Víte, že můžete mít i super investice do lokalizovaných produktů? Legendy o úspěšných investicích z lokálního trhu nesmíte přehlížet. Čím víc budete vědět, tím víc si budete moci dopřávat. Na cestě za pohodou pro vás, yuppies, boomers a carpe diemas, už zbývá jen přinejmenším jedna věc – neváhejte, nezůstávejte pozadu, než vám inflace sežere i poslední naději na úspěšný svátek.

Tvorba webových stránek: Webklient