V dnešní době, kdy je vaření snadnější než obejít se bez Wi-Fi, svoji tvář mění nejen tradiční kulinářské postupy, nýbrž i samotný prostor kuchyně. Zatímco naši předkové zápasili se sporákem a utěrkou, dnešní generace čelí dilematu, které se z virtulní reality přesouvá na holografické vaření. V tomhle článku se podíváme na to, jak se z jídla stala nová forma umění, která hýbe s našimi smysly i mobilními telefony.

Kuchyně jako studnice kreativity

Na rozdíl od starých časů, kdy vaření bylo spíše nutným zlem než labutí písní, se teď spousta mladých kluků a holčin snaží udělat z kuchyně prostor, kde se dá žít naplno. Vyvstává otázka: Jak je to možné, že lidé, kteří se dříve zalepovali ke stolu s pizzou v krabičce, najednou sjíždějí večírek plný fantastických pokrmů? Klíčový prvek spočívá v krásném střetu tradice a moderny. Představte si instantní nudle, které se místo základního receptu podávají s sezamovým olejem a umami pastou, a voilà, máte delikátní jídlo na úrovni michelinské hvězdy.

Zajímavostí je, že za posledních pět let se na sociálních sítích objevilo více než 2 miliardy příspěvků týkajících se vaření. To už je solidní nálož pokrmů, kde každý snaživý kuchař nebo kuchařka zívá nad nemožností vytvoření virálního receptu, který nikdo nekuchtil vedle. Ale pozor, internet je místo netušeného, a překvapivě i ti, kdo divoké thajské smažené nudle vařit neumí, mají šanci stát se hvězdami kuchyně, stačí mít googlovský návod a špetku odvahy.

Jídlo jako platforma pro show

Kdyby se někdo rozhodl spojit kulinářství s hospodskými tradicemi, výsledek by byl něco jako reality show s dorty a grillováním, potažené vrstvou humoru a špetkou šílenství. Lidé jsou dnes ochotni ochutnat cokoliv, co se ukazuje na Instagramu, i kdyby to mělo vypadat jako nevydařená experimentální úvaha. Například růžové karbanátky, které vypadají jako chomáče vaty, šly neuvěřitelně rychle do módy, a to i přes skutečnost, že většina našich předků by byla nadšená, kdyby alespoň dostala pořádný kus masa.

Ostatně, jídlo dnes už není jen o výživě, ale o zážitku. Restaurace přetvářejí jedinečné pokrmy na zážitkové akce, kde se vypráví příběhy a dělají emoční spojení s lidmi. Takhle byl i poslední kulinářský festival, kde k jídlu dostal každý účastník návod, jak si napsat vlastní “kuchyňský příběh”. Představte si, že vaše lasagne umí zapůsobit i na your ex – což je, řekněme, něco jako nejvyšší stupeň kulinářského umění.

Konec jídla jako tradiční šedi

Budoucnost gastronomie však vypadá ještě zajímavěji. Průsečík technologií a kulinářského umění nabral na obrátkách a vědci se snaží o průlom v molekulární gastronomii. Jejich ambice? Vytvořit pokrmy, které se chovají jako umění a přitom se jedí. Zde dostává smysl fakt, že média hrají novou roli – ne coby průvodce, ale jako přítel. Ten, kdo se vystavuje v kuchyni naživo, se stává novodobým guru plného talíře.

A tak zatímco víme, že jídlo je nejen hnací silou ekonomiky, ale i součástí našeho vyjádření a identity, je jasné, že se dobrovolně vzdáváme nudných kuchařských zvyklostí. Přestaňme se mít rádi jen na Instagramu, ale pojďme si to na talíři užít naplno! Uvědomme si, že každý pokrm, který si vychutnáváme, je vlastně malým vzdáním pocty umění žít a jíst. Takže, vzhůru k plotnám, pánové!

Tvorba webových stránek: Webklient