Občas si říkám, kolik může stát lidská duše. Podle některých statistik až miliardu. Ano, slyšíte správně. Naše společnost si cení peněz nad jiné hodnoty, a tak se naskýtá otázka, zda jsme skutečně takoví otroci těch zelených papírků, nebo jde jen o jakousi hru, kterou hrajeme s našimi vnitřními démony. Čím víc peněz máme, tím víc svobody, nebo jenom víc starostí? Zkusme to rozplést jako staré trenky a poodhalit fascinující svět financí a jejich vlivu na náš život.

Rychlost peněz versus rychlost štěstí

Zamyslete se nad tím. Kolik lidí, co mají v kapse víc, než většina z nás dohromady, je skutečně šťastných? Je to jako byste se snažili hledat lásku na Tinderu v době, kdy se všichni tváří, že fungují jako roboty. Podnikatel, sportovní hvězda, či celebrita – všichni ve svém věčném honu za penězi často zapomínají, co je ve skutečnosti důležité. Čím více se ponořují do svého „kreativního podnikání“, tím častěji odkládají svou pohodu na později, až se jednou probudí s prachy na účtu a prázdnotou v srdci.

Fascinující je také fakt, že v některých průzkumech vyšlo najevo, že peníze sice mohou zvýšit celkovou úroveň štěstí, ale jen do určitého bodu. Po dosažení této magické hranice se zdraví, vztahy a osobní naplnění stávají prioritu. Není to ironie, když se podíváme na to, jaká je to svoboda, když si ze svých pětistovek můžete kupovat zážitky? Kultura „Carpe diem“ hraje v naší historii velkou roli, ale je to ještě ožírací kocovina, nebo klíč k tomu, abychom se měli lépe?

Money can’t buy happiness, but it can rent a beach house

Možná jsme všichni někdy slyšeli ten výraz „Peníze nekoupí štěstí, ale můžou si pronajmout plážový dům.“ A měl jsem pocit, že přesně to jsme si osvojili. Místo abychom se snažili být šťastní v tom, co máme, hledáme štěstí ve věcech, které na nás zabalí reklamy v telce. Je zajímavé pozorovat, jak se mnozí snaží zapadnou do životního stylu, který je obklopuje jako kokony. Co si vlastně myslíte, že cítí ti, co vyhledávají luxus, když samy v sobě nevědí, co vlastně chtějí?

Zážitky, které vytváříme, spíše než majetky, jsou tou pravou hodnotou. Důvody, proč se vám může zdát, že peníze vládnou světu, ukazují, jak často se vlastně míjíme s tím, co je podstatné. Jak říká známý moudrý citát, „Největší bohatstvím je zdraví.“ Je radost a štěstí doopravdy tak jednoduché? Člověk večer s kamarády na pivku, sdílení smíchu, ale s kocovinou ráno to už tak šťastné není…

Každý z nás má nějakou svou vizi. Možná peníze nevládnou našim hlavám, ale důvod, proč je tolik lidí směřuje k bohatství, je ten, že do jisté míry chtějí mít kontrolu nad svým životem. Ta sedí v zadním sedadle, zatímco řídí naše touhy a vize úspěchu. Všichni se snažíme najít jakousi magickou rovnováhu mezi práci a zábavou, tedy, alespoň do chvíle, než dlužní úpis přijde jako bumerang a vy nám vyjde z účtu. Tak se my, moderní muži v džínách s natrhnutými koleny a srdcem plným dobrodružství, snažíme vymanit ze systému do nekonečného cyklu pokus-omyl.

Peníze tedy osvobozují, ale i spoutávají. To, co nás skutečně osvobozuje, je svoboda, bez ohledu na to, jestli máme na kontě nulu nebo miliony. Takže příště, když čelíte svému bankovnímu zůstatku, zamyslete se nad tím, co vás opravdu činí šťastnými. Sice si nemůžete koupit štěstí, ale říct „Mám dost prachů“, může být někdy tou nejlepší svobodou, kterou si můžete pořídit.

Tvorba webových stránek: Webklient