Dobré ráno, dámy a pánové, pojďme se podívat na fenomén, který obrátil svět financí naruby, a to nejen proto, že se mu v jednom okamžiku podařilo skončit spíš jako horký brambor než zlatá cihla. Ano, je to svět kryptoměn, místa, kde můžete zbohatnout tak rychle, že se vám v tom roztočí hlava, anebo naopak přijít o všechno, co jste měli, daleko rychleji, než si stihnete uvědomit, že jste vlastně nic neměli. V posledních letech zažíváme vidinu bohatství přetavenou do nekonečné smyčky krypto grafů a meme tokenů, která stále více a více fascinuje nejen pyšné yuppies, ale i generaci baby boomers, jež poprvé zakopla o slovo „bitcoin“ při hraní bridge v domově důchodců.

Krypto nebo zlato? Rozhodně to druhé

Zajímavým faktem je, že v roce 2020, tedy v době pandemie, vzrostla hodnota kryptoměn natolik, že noví investoři nechtěli hovořit s nikým starším než jejich telefon. Sice se na první pohled může zdát, že je to pokus o revoluci v tradicích investic, ale pojďme si ujasnit jedno: ukázalo se, že mnozí nováčci investovali do kryptoměn s takovou vervou, že kdyby zuřila soutěž v rychlosti přeposílání peněz, mohli by se dostat na Olympijské hry. Jenže, tak jako velká čokoládová pralinka může skrývat hořkou nugátovou náplň, za kouzelným zpíváním digitálních mincí se často skrývá ledová realita, která spočívá v cenových turbulencích a obscénní krypto jargon, jenž by ozdobil i ten nejnáročnější slovník rappera.

Od doby, co se z kryptoměn stala módní záležitost, se na nás vystartovalo celé hejno influencerů, co hlásají zázračné výnosy a občas napovídají, co že se to vlastně má investovat. Když si ale uvědomíte, že polovina z nich by nevěděla, co je to blockchain, kdyby na něj narazili v supermarketu, začínáte mít pocit, že vaše peníze jsou v bezpečí – alespoň v té části vaší peněženky, kterou si nehodláte vyndat ven. Určitě by vám hodně ušetřilo rozhodování, kdybyste si přečetli o tom, jak moc je důležité vybrat si dobrý projekt, a ne jen sledovat trendy jako ovce, které poprvé zahlédly svatozář.

Skvostný svět NFT a digitálního umění

Jakou roli v tom všem hraje umění? No, zatímco víc než polovina populace žije v přesvědčení, že Dali je pokrm a Van Gogh je buď jednosměrný let do ruchu velkoměsta, uši pozorně nastražte: trendy jako NFT (non-fungible tokens) a digitální umění ukázaly, že i pixelová malba na vašem smartphonu má svou hodnotu. Mějte se však na pozoru – jste-li náhodou šťastnými majiteli některého z těchto děl, a to je dobré mít na paměti, nemůžete si jej pověsit na zeď jako klasické výtvarné dílo. Takový Monet na lávce by měl ovšem vzbudit pozornost, kdežto digitální výtvor, ačkoliv možná skvostný, zůstává efektivně na disku a prosí o uznání jako někdo, kdo čeká na taxi v dešti.

Proto se víc a víc nezaměstnaných umělců pokouší ve svérázném stylu zpeněžit svá díla, i když rozumí, že většina lidí ještě stále přemýšlí o tom, jak zahladit platbu za kávu, aniž by začali rozjíždět svou kryptokariéru. Možná je dobré si občas připomenout, že v tomhle ukrutném světě investic to není jen o ziskovosti, ale především o vzrušení z následného pádu – ať už vaše investice končí v zeleném archivu či zabalené v papírové tašce pod stolem. To, co dělá z investic dobrodružství, je nevyzpytatelnost – nikdo neví, co příští měsíc ztratí nebo získá.

Jen si představte, jaké by to bylo, kdyby ve světě financí zítřka existovala jednotná měna, která leží mezi chytrým telefonem a vaší kapsou, a která by umožnila utrácet na párty s partou přátel jako králové a královny. Je to výzva, ale kdo ví – možná se to stane. Ale za každou špatnou investici je také prostor pro příležitosti, a pokud se naučíme pročíst se mezi čísly a trendy, možná na konci dne najdeme opravdu důvod k oslavě.

Tvorba webových stránek: Webklient