V dnešním hektickém světě jsou cigára jakýmsi symbolem rebelství a svobody. Zatímco zdravý životní styl velebený na každém rohu nám říká, že kouření je „out“, my víme, že nic nedokáže lépe posílit naše městské ego než atmosféra kolem cigaretového dýmu. Pojďme se společně ponořit do fascinujícího světa tabákových potěšení, kde každé zapálení vyžaduje trochu umění a špetku filozofie.
Cigáro jako filosofická záležitost
Mít cigáro v ruce není jen o tom, že si zapálíme a pak vyhodíme zbytek do popelnice. Je to obřad, rituál, v němž každý detail hraje důležitou roli. Třeba takové stvoření kouřových obrazců. Dneska je v módě kloubkovat, tvarovat a dekórovat kouř na všechny způsoby. Zatímco si dáváme pozor na to, co jíme, zapomínáme, že i v cigaretovém dýmu tkví predikce budoucnosti. Existují lidé, kteří věří, že pokud se dokážeš otáčet obláčky do prostoru jako pro zápis ve Guinnessově knize rekordů, jsi na dobré cestě k dosažení nirvány. Někdo jim říká filozofové, jiní je prostě nazývají „kreativními dušemi“.
Kouření má také své přísné nepsané pravidlo, které slušně ukazuje, jak moc záleží na prostředí. Určitě znáte ten vynikající pocit, kdy venku prší, vy sedíte v oblíbeném bistru a přitom pokuřujete jak dravec. Obraz vás silně propojí s prožitkem, takže v ten moment zapomenete na všechno – problémy, šéfa, nějakej hnusnej účet. Jakoby nám cigáro dávalo funkční superpohodlí, které se dá pochopit jen nájezdem na dno aspirovaného waflového obchodu.
Historií a módy deziluze
Zajímavosti okolo kouření jsou tak nesmírně fascinující, že mohou i lehce pohnout s tou neochvějnou židlí cigaretového řemesla. Například, v 50. letech byli herci a herečky z Hollywoodu považováni za ikony stylu s cigaretou jako nedílnou součástí jejich osobnosti. Dodnes pamětníci vzpomínají na Audrey Hepburn, jak se elegentními prsty snažila zapálit svůj oblíbený slim, který jí perfektně ladil s baby pink šaty. Až se rozhlédneme kolem sebe, máme pocit, že cigára ztrácejí na své prestiži, ale kdo je chce potlačit, tomu znovu musíme ukázat, jak jsme nedobytně kreativní.
Je až překvapivé, kolik uměleckých děl, písní a knih bylo inspirováno tímto malým kouskem tabáku. Coco Chanel by vijáčnila z hrobu, kdyby se dozvěděla, že její jméno dnes svědčí o atributech moderního vapování. Jak se ale mění trendy, některé z nás obloukem přehodí trať a cigarety začínají mít novou generaci fanoušků, která stoupá z hlubin undergroundu. Zatímco hipsteři loni testovali poslední vapovací technologie, yuppies naopak s cigárem v ruce vzdychají nad vzestupem digitálního minimalismu.
Cigára v digitálním věku
S rozvojem technologií se začínáme ctít za místo, kde se protínají tradice a moderní životní styl. Zatímco jedni se snaží působit cool a trendy v baru s elektroosvětlováním, jiní neodolají nostalgickému kláctví v útulném koutku kavárny, kde baví se u svých cigaret a decentně sledovaní ostatními. „Zafajčeno je nejhezčí slovo, co známe,“ říká jeden takový vynálezce alternativní kultury. Jenom v jeho ústech ale zní, jako by právě směnil papírový obal za zlatou minci.
Zatímco se stále vracíme k tradici držení cigára v ruce, je jasné, že jakožto jedna generace yuppies a boomerů přecházíme na různé formy slasti. Ať už se jedná o stylový joint nebo klasickou cigaretu, jedno je jisté: nikdo z nás nechce přijít o tu křehkou chvilku pohody v živé realitě dnešního uspěchaného života. Kouření přestává být jen ne úplně zdravou závislostí, stává se jakýmsi skvostným způsobem, jak se spojit s tradičními hodnotami, ale v novém jantaru – bez ohledu na trendy, dokonale se hodí do našich pestrých životů.